FOTBAL  »  Superliga  »  POLI TIMIŞOARA - BANAT ZRENJANIN 0-1

Poli suferă serios în ofensivă » N-au atac!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 09 februarie 2011 00:00 / Actualizat marti, 08 februarie 2011 20:07

Poli are probleme mari în ofensivă, atacanţii marcînd un singur gol în ultimele 6 meciuri. Ieri, bănăţenii nu au reuşit să înscrie nici în faţa unei echipe de liga a doua din Serbia

Fără nouă jucători de bază, Poli s-a făcut de rîs ieri, 0-1 cu Banat Zrenjanin, echipă de liga a doua din Serbia. Ofensiva l-a exasperat pe Uhrin, care i-a încercat pe toţi cei cinci atacanţi pe care i-a avut la dispoziţie. Cehul a mizat încă din primul minut pe experienţa lui Goga şi Magera, dar "Poetul" a fost singurul care a pus în pericol poarta adversă cu un şut scos de portarul sîrb de sub bară (38). Lovitura de graţie a venit cu doar două minute înainte de pauză, cînd Vukici a profitat de o nouă gafă din defensiva timişoreană şi a înscris singurul gol al partidei.

Asalt în repriza a doua
Montaţi la pauză, alb-violeţii au asediat poarta gazdelor, dar Mircea Axente nu a găsit soluţia de finalizare, deşi a avut patru ocazii mari de a înscrie. Sîrbii au replicat printr-o bară în minutul 67, dar ultimul cuvînt i-a aparţinut lui Nikolici (75), care a ratat din 8 metri Atacanţii lui Poli au reuşit să înscrie doar un singur gol în ultimele 6 meciuri de pregătire şi acela marcat de rezerva Popovici.

3 goluri din acţiune au marcat timişorenii în ultimele 6 meciuri

Banat Zrenjanin - Poli 1-0
A marcat: Vukici (43)
Poli: Taborda - Helder, Burcă, Cisovsky, Krejci - I. Matei, Poparadu, Tameş, Rocha - D. Goga, Magera. Antrenor: Dusan Uhrin jr.. Au mai jucat: Lepmets, Mera, Al. Popovici, Axente, Nikolici, Zăgrean

Poli - Banat Zrenjanin (Serbia, II) 0-1

Notele GSP după meciul unei generații: „Ciudat să vedem decarul în bandă, dar Iordănescu a simțit bine!”
Nationala
Gică Hagi, exuberant după calificarea României în optimi la Euro 2024: „Cred că e posibil orice acum”
Nationala

Dan Șucu nu se oprește! Transfer la Rapid direct de la naționala României, în ziua meciului decisiv cu Slovacia

L'Equipe, reacție incredibilă despre România, posibila adversară a Franței la Euro: „Implacabilă, să se neutralizeze reciproc”