FOTBAL  »  Superliga  »  FC VASLUI

Show a la Vaslui » Moldovenii au învins categoric Spartak Moscova

Moldovenii au făcut spectacol cu Spartak

Articol de - Publicat luni, 11 iulie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 10 iulie 2011 23:44

Formaţia lui Viorel Hizo a învins fără emoţii pe Spartak Moscova (3-0), echipă care se află pe locul şapte în Rusia, la egalitate de puncte cu formaţia lui Dan Petrescu, Kuban Krasnodar.

Vasluienii au început în apărare partida cu Spartak, echipă care vine din plin sezon, campionatul Rusiei luînd o pauză competiţională de o lună. Ruşii au atacat la foc automat, pînă în minutul 25 lovind de două ori bara lui Cerniauskas. Aceste ocazii i-au trezit pe vasluieni, care au început să ia jocul în serios şi au reuşit să înscrie prin Wesley (40), dintr-un penalty obţinut de Adailton.
Repriza a doua a început după tiparul primei părţi, cu moldovenii în apărare şi cu brazilienii ruşilor la capătul marilor ocazii. Pe fondul dominării adversarilor, Raul Costin a încercat poarta de la 25 de metri, pe traiectorie s-a interpus Temwanjera, care a deviat şi scorul a devenit 2-0 pentru trupa lui Hizo (63).

VEZI AICI REZUMATUL MECIULUI!

Opt minute mai tîrziu Adailton a trimis o pasă de geniu şi Temwanjera a dus scorul la un umilitor 3-0 (71).

Amicalele Vasluiului:
FC Vaslui - Manisaspor (Turcia, I) 4-2
FC Vaslui - Sparta Praga (Cehia, I) 1-1
FC Vaslui - Wacker Burghausen (Germania, III) 0-2

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Helmut Duckadam a fost operat pe cord deschis » Primele informații: rămâne în spital până cel puțin luni!
Stiri extrasport
Intră CFR Cluj în insolvență? » Ioan Varga are datorii de peste 60 de milioane de euro pe care trebuia să le achite de 6 ani!

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”