FOTBAL  »  Superliga  »  DACIA CHIŞINĂU - STEAUA 0-4

Steaua a cucerit Moldova şi le-a făcut seara dulce basarabenilor » Patru bomboane "Bucuria"

Articol de GSP - Publicat duminica, 27 martie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 26 martie 2011 23:32

Steaua s-a distrat cu ocupanta locului doi de peste Prut, Dacia Chişinău (scor 4-0) şi este pregătită pentru derby-ul cu Timişoara, de sîmbătă

Arena Zimbru a fost un fel de mini-Ghencea. Oamenii au venit s-o vadă pe Steaua, iar oamenii lui Cîrţu le-au mulţumit cu un show de calitate. Amicalul cu Dacia a fost mai bun ca un meci-şcoală. Surdu şi compania şi-au luat rolul în serios, s-au aşezat temeinic pe teren şi au trecut la treabă. Dică a fost creierul de la mijloc, Iliev şi Geraldo de netrecut, iar Maicon cel mai bun om de pe teren.

Surdu şi prelungirea
Primul gol a venit în minutul 17, cînd omul bun la toate, Romeo Surdu, a înscris din apropiere după o eroare de curtea şcolii a portarului Ghenadie. Fotbalistul căruia Becali vrea să-i prelungească contractul scandent în vară a continuat să fie cel mai periculos atacant al Stelei, el ratînd alte două ocazii, după ce fundaşii Daciei au oferit momente hilare în care se marcau unii pe alţii.

Spectacol pentru toţi
Roş-albaştrii au jucat serios în continuare. Maicon a fost cel mai cîştigat, a dat o "dublă". Ce a urmat a fost doar o repetiţie cu public, steliştii exersînd trasee şi scheme de joc pentru etapele care au mai rămas.

Cîrţu a rulat toţi jucătorii, iar pe gazon şi-a făcut apariţia şi renegatul Burdujan. Acesta a fost folosit mijlocaş stînga şi a pasat la golul al patrulea, reuşit de Bilaşco în primul minut de prelungiri.

Şi-au găsit golgeterul!
Maicon a impresionat la cel dintîi meci la prima echipă, înscriind de două ori
A costat 200.000 de euro, iar fanii îl considerau drept "salvatore della patria" înainte de a-l vedea jucînd. Ieri, Cîrţu i-a oferit şansa să joace, iar Maicon a răspuns cum face un atacant adevărat: a marcat două goluri. Atacantul de 22 de ani este la a treia reuşită în Ghencea, el înscriind un gol şi la Steaua II, acum o săptămînă.

Şi cu stîngul, şi cu dreptul
Maicon a fost folosit vîrf împins şi a arătat că are calităţi. Rapid şi tehnic, el a intrat de multe ori în combinaţii cu Surdu, cu Dică şi cu Marinescu, demonstrînd calităţi ideale pentru jocul de contraatac. Primul gol a venit după o preluare cu stîngul şi un şut cu acelaşi picior pe sub portartul moldovenilor. A doua reuşită a fost cu dreptul: a primit mingea în careu, a pivotat, apoi a tras plasat.
Iliev ireproşabil

Un alt cîştig pentru Sorin Cîrţu este stoperul bulgar Iliev. Acesta a făcut cuplu în centrul defensivei cu portughezul Geraldo şi a demonstrat că e unul dintre cei mai buni fotbalişti din România pe postul său.  Trebuie ţinut cont că nici adversarii nu i-au pus mari probleme.

Inbox:
- Fanii Stelei din Chişinău şi-au încurajat frenetic favoriţii, însă au purtat un duel la distanţă cu rivalii de la Dinamo şi cu patronul roş-albaştrilor, Gigi Becali.
- Mihai Stoica a ţinut înaintea meciului un discurs de trei minute: "Vă mulţumim pentru primirea făcută, vreau să mă invitaţi şi după cîştigarea campionatului!".
- Cîrţu l-a trimis pe teren în repriza a doua şi pe sîrbul Martinovici. Acesta nu e încă refăcut complet după ce s-a accidentat în meciul cu Victoria Brăneşti. El a avut probleme la spate şi încă mai simte dureri.
- Pe final, tehnicianul roş-albaştrilor şi-a permis să-l debuteze pe puştiul de 15 ani Cojocaru, care a stat în poartă în ultimele minute, dar şi pe mijlocaşul defensiv Bejan, ambii de la Steaua II.

Vezi mai jos poze de la amicalul Stelei cu Dacia Chişinău!

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda