FOTBAL  »  Superliga  »  AUDIENŢE TV

Steaua mai tare ca Real Madrid! » Liga 1 peste Liga Campionilor

Articol de GSP - Publicat joi, 14 aprilie 2011 00:00 / Actualizat joi, 14 aprilie 2011 13:22

Miercuri seară, Steaua -Oţelul a început cu numai un sfert de oră înaintea unui meci care se anunţa spectaculos în Liga Campionilor. Real Madrid juca pe terenul lui Tottenham după un 4-0 în partida tur. Rezultatele date astăzi de firma care se ocupă cu măsurarea audienţelor au arătat un scor oarecum surprinzător.

Chiar dacă DigiSport poate fi urmărit de aproximativ jumătate dintre posesorii de cablu, meciul din Ghencea a bătut partida transmisă de TVR1. Românii au preferat să-i vadă pe Maicon, Dică şi Tănase în locul lui Ronaldo, Bale sau Casillas. Este adevărat şi că partida de pe White Hart Lane avea o calificată previzibilă, în timp ce meciul din Ghencea putea schimba multe în Liga 1.

Steaua - Oţelul, transmisă de DigiSport, a făcut un rating de 3,7, aducînd în faţa televizoarelor peste 400.000 de români, în timp ce Cristiano Ronaldo & Co. a ţinut pe TVR 1 aproximativ 350.000 de iubitori ai fotbalului (3,0 rating).

Marţi, returul de la Doneţk dintre Şahtior şi Barcelona a fost urmărit de aproape 550.000 de telespectatori (4,7 rating). În aceeaşi seară, început cu o oră înainte, meciul dintre Gloria şi Vaslui a avut un rating de 1,7 (aproximativ 200.000 de telespectatori).

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Anunță un sponsor nou imediat după FCSB - Petrolul: „Sunt discuții avansate. Vor primi bonus de victorie pentru acest meci!”
Gigi Becali a făcut praf un jucător, apoi s-a răzgândit și a criticat arbitrajul » Ce arată imaginile de la cel mai încins moment al jocului

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”