FOTBAL  »  Superliga  »  CEAHLĂUL - POLI TIMIŞOARA 1-1

Timişorenii sînt mai buni la comisii decît la fotbal

Gueye Mansour, Mansour, Poli Timisoara

Articol de - Publicat luni, 12 aprilie 2010 00:00

Poli nu a reuşit decît o remiză sub Pietricica, pierzînd două dintre cele trei puncte primite vineri la "masa verde" în dauna Rapidului

După ce LPF a transformat-o peste noapte într-o candidată serioasă la titlu, dîndu-i cîştig de cauză lui Poli în dauna Rapidului în cazul Varga - Bălan, formaţia de pe Bega a venit la Piatra-Neamţ cu moralul ridicat şi cu un singur gînd: să ia toate punctele. Însă misiunea elevilor lui Sabău nu a fost deloc uşoară.  Vezi video cu toate fazele meciului Ceahlăul - Poli Timişoara 1-1! (video)

Ameninţaţi serios cu retrogradarea, moldovenii au început mult mai bine meciul. Cebotaru i-a aşezat mingea pe frunte lui Mulisa, dar lovitura sa de cap s-a scurs puţin pe lîngă poarta lui Poli (19). Forminte a trimis şi el o "căpăţînă", dar Pantilimon a fost pe fază. Scăpat singur cu portarul, Velkovski a şutat total aiurea (37). De partea cealaltă, timişorenii au trimis un singur şut spre poartă în prima repriză, în minutul 36, prin Goga, care nu a reuşit decît să stîrnească rîsul spectatorilor. Mult prea puţin pentru o echipă ce vrea să ia titlul!

Mansour, 4 ocazii în 5 minute
La pauză, bănăţenii au luat cu ei şi fotbalul de la vestiar. Introdus pe teren în locul lui Kozak, Mansour a făcut singur ce nu a reuşit Poli în prima parte. Mai întîi, "capul" său a fost respins de pe linia porţii de Amourouet (63), apoi şutul său din unghi a mîngîiat vinclul porţii un minut mai tîrziu. La faza imediat următoare, senegalezul a izbutit să înscrie, trimiţînd în plasă mingea respinsă de Villadsen, din faţa lui Chiacu. Tot el putea majora scorul în minutul 70, dar l-a luat la ţintă pe portarul Ceahlăului.

Pantilimon, ce gafă!
Nemţenii au continuat să spere şi au reuşit egalarea în minutul 85. Bădescu a executat o lovitură liberă, mingea a lovit bara şi a ajuns la Viţelaru, al cărui şut a fost scăpat în plasă pe Pantilimon. Ceahlăul îşi păstrează şansele teoretice de evitare a retrogradării, iar Timişoara demonstrează că îi e mai greu să obţină puncte pe teren decît la comisii.

Taborda, accidentare stupidă
Portarul de rezervă al lui Poli Timişoara, Pedro Taborda, a reuşit "performanţa" de a se accidenta pe banca de rezerve. La jumătatea primei reprize, goalkeeperul a prins o minge la marginea terenului şi şi-a luxat degetul inelar de la mîna dreaptă. Medicii l-au pansat în timpul meciului şi, dacă Pantilimon s-ar fi lovit, Sabău ar fi fost nevoit să trimită între buturi un jucător de cîmp!

Turism electoral la meci
Pentru a umple cît de cît tribunele la partida de ieri, preşedintele Ceahlăului, Gheorghe Ştefan, a apelat la o metodă inedită. Cu ajutorul PDL-ului, partidul din care face parte, primarul din Piatra-Neamţ a trimis mai multe autocare în satele vecine pentru a aduna spectatori. La sosirea la stadion, ţăranii au primit, fiecare, cîte un steag, iar la plecare au fost recompensaţi cu cîte o sticlă de vin!

Ceahlăul a avut penalty refuzat
În minutul 5, Ionuţ Bădescu a profitat de o gafă a lui Bonfim şi a rămas singur cu Pantilimon. Nemţeanul a întins piciorul spre minge, nu a ajuns-o, însă portarul timişorean s-a împiedicat şi s-a prăbuşit peste el. Arbitrul Victor Berbecaru a dictat fault în atac, considerînd că Bădescu l-a faultat pe goalkeeper în primă fază. Reluările TV au demonstrat că mijlocaşul l-a atins pentru o fracţiune de secundă pe Pantilimon, însă fără a-l incomoda. În minutul 53, acelaşi Bădescu a căzut în careu după un duel cu Mera, însă de data aceasta nu a fost nimic.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Colosul european e în pragul FALIMENTULUI » Fosta câștigătoare a Ligii Campionilor mai are doar o zi să achite datoriile: „Meciul din week-end poate fi ultimul”
Handbal
Noua jurnalistă-oracol » A prezis scorul final și marcatorii: „Dacă apar cu un Ferrari, să nu vă mirați!”
Scenariu exploziv lansat în direct » Selecționerul pe care FRF ar vrea să-l pună pe bancă la Euro U21
Nationala

România, 99% sigură de locul ei » Cum arată urnele pentru preliminariile Campionatului Mondial în acest moment + variantă de grupă grea și grupă ușoară

David Popovici a spus de ce nu mai conduce mașinile-cadou primite de la Ion Țiriac