FOTBAL  »  Superliga  »  U CRAIOVA - OŢELUL 1-0

Trei din trei!

Articol de GSP - Publicat duminica, 24 august 2008 00:00

La primul gol în Liga I, fundaşul central Valerică Găman a adus a treia victorie a Ştiinţei acasă

Cele 35 de grade de afară şi at­mosfera creată de olteni la re­ve­derea cu favoriţii au în­muiat Oţelul. Mînate de elanul fur­nizat din tribune, gazdele şi-au în­ghesuit din start adversarul în pro­pria-i jumătate. Costea a creat prima mare ocazie şi Baird a căzut pri­mul la datorie, ieşind accidentat după un duel cu Kolev. Asaltul alb-al­bastru a continuat neperturbat, dar steril, şi apărarea gălăţeană a rămas “nepătată”.

Dorel Stoica şi Jelev trimit fie­care cîte o ghiulea de la 30 de metri în debutul reprizei secunde, a­nun­ţînd că partida se apropie de punc­tul de fierbere. În tensiunea mo­men­tului, internaţionalul Costea tri­mite în bară după o pasă a lui Gîn­gioveanu. N-a mai fost însă timp de regrete pentru fanii olteni. Un minut mai tîrziu, mingea trimisă din corner a întîlnit capul lui Găman şi s-a dus cuminte în plasă. Minutul 61 a pecetluit astfel primul gol pentru fundaşul central de 19 ani în Liga I şi succesul cu numărul 3 pen­tru Universitatea în tot atîtea jocuri pe teren propriu.

Emoţii cu Baird
Michael Baird s-a lovit în minutul 9 la u­mă­rul stîng în urma unui con­tact cu portarul Kolev şi a fost înlocuit cu Dina. Vîrful aus­tra­lian a fost dus la spital pentru pri­mele investigaţii, revenind la stadion cu umărul ban­da­jat. “A su­ferit o contuzie pu­ter­nică, nu e nimic grav. Baird are ne­voie de două-trei zile de repaus”, a precizat medicul Craiovei, Claudiu Sta­matescu.

Cer arbitri străini
Adrian Mititelu a anunţat aseară că va cere luni CCA ca meciul echipei sale cu Dinamo, programat etapa viitoare în Ştefan cel Mare, să fie arbitrat de o brigadă străină.

“Vrem arbitri străini pentru că este singura noastră şansă de a putea juca 11 la 11 contra di­na­moviştilor. Nu văd de ce CCA s-ar opune acestui demers. Nu sînt Mafalda, să dau un rezultat, însă vă promit că vom pune probleme serioase lui Dinamo”, a declarat patronul grupării din Bănie.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Ce pensie are Ilie Năstase, după recalculare: „Nici mai mult, nici mai puțin!”
Tenis
Dinamo încearcă să dea lovitura cu doi internaționali români » Unul e format de Hagi, altul a debutat și la prima reprezentativă

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”