FOTBAL  »  Superliga  »  URZICENI - BISTRIŢA 2-1

Unirea a cîştigat primul meci după 9 etape, iar Bistriţa tremură iar » Minune!

Arthur Pătraş a marcat aseară primul său gol în Liga 1 Foto: Alex Nicodim

Articol de GSP - Publicat sambata, 16 aprilie 2011 00:00 / Actualizat vineri, 15 aprilie 2011 23:23

Fără victorie din noiembrie, cînd a învins pe Sportul cu 2-1, Unirea Urziceni a început partida în atac, punînd presiune pe bistriţeni încă din primele minute. Rezultatele nu au întîrziat şi în minutul 7, ialomiţenii au deschis surprinzător scorul. Pătraş a înscris pentru 1-0 cu o execuţie peste Albuţ, după ce tot el l-a culcat pe portar cu un şut în forţă. Presiunea gazdelor a continuat şi în minutele următoare, cînd Răzvan Pădureţu (16) şi Rusescu (18) au trecut pe lîngă majorarea scorului. Evoluţia încîntătoare a elevilor lui Marian Pană a continuat şi, după ce portarul bistriţean scoate de la rădăcina barei un şut al lui Nicu, Mera (43) trimite o torpilă care trece milimetric pe lîngă bară.

Oaspeţii au ieşit mai motivaţi de la vestiare şi au atacat periculos poarta lui Curcă prin Bîlbă (54).  Acţiunile bistriţene au continuat printr-un şut puternic în plasa laterală a lui Pasenciuc (65). În minutul 75, Apostol are o intrare criminală, iar arbitrul îi arată direct cartonaşul roşu. La faza imediat următoare, Rusescu a profitat de o relaxare în apărarea Gloriei şi a marcat cu un şut de la 11 metri. Deşi au redus din diferenţă prin Bîlbă (79), bistriţenii nu au mai reuşit egalarea şi au din nou emoţii cu retrogradarea.

Apostol, intrare de killer!
În minutul 75, Iulian Apostol a fost eliminat de arbitrul Andrei Chivulete după o fault extrem de dur, cu talpa înainte, asupra lui Velcovici. Deşi intrarea a fost una criminală, fostul jucător al Stelei l-a apostrofat pe bistriţean că simulează, fiind scos cu greu de pe teren!

INBOX
- Cavalli şi Ciprian Petre au fost menajaţi de către Florin Halagian în partida de aseară pentru întîlnirea de joi cu Dinamo din Cupă
- Florin Halagian a fost foarte nervos pe tot parcursul partidei. "Ăştia nu au poftă de fotbal!", a exclamat tehnicianul bistriţenilor, exasperat de jocul propriilor elevi.
- Golul din meciul de aseară a fost primul marcat de Arthur Pătraş în Liga 1. Fotbalistul de 22 de ani joacă din această iarnă la Urziceni, fiind împrumutat de la Poli Timişoara.

3 puncte mai are de adunat Urziceni pentru a îndeplini baremul de 25 de puncte, pentru a nu fi penalizată sezonul viitor în Liga a II-a

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda