FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA

Veste teribilă pentru Steaua: Gabi Matei, out pînă în 2012!

Matei a rezistat doar patru minute în meciul cu Astra

Articol de GSP - Publicat miercuri, 24 august 2011 00:00 / Actualizat marti, 23 august 2011 22:00

Fundaşul dreapta va fi operat săptămîna viitoare la ligamentele încrucişate de la genunchiul stîng şi aproape sigur el va reveni pe gazon abia în primăvară.

Steaua a primit ieri o veste teribilă: singurul fundaş dreapta de meserie din lot nu va mai juca fotbal în acest an! Accidentarea puştiului Gabi Matei în minutul 4 al partidei cu Astra din weekend-ul trecut e una mai gravă decît se credea iniţial, staff-ul medical al roş-albaştrilor sperînd să fie voba doar despre o entorsă şi numai o leziune a ligamentelor colaterale. Asta ar fi însemnat că jucătorul ar fi putut intra iar în echipă luna viitoare.

RMN-ul efectuat acum două zile a fost o adevărată lovitură pentru fotbalistul de 21 de ani adus de la Pandurii pentru 600.000 de euro: ligamentele încrucişate de la genunchiul stîng au fost afectate şi Matei va trebui operat săptămîna viitoare. Perioada de recuperare va fi una îndelungată: fundaşul va avea nevoie de o perioadă lungă de refacere, el urmînd a reveni pe gazon abia în primăvară.

Martinovici nu merge la Sofia!
Pentru partida de mîine seară cu ŢSKA, Levy nu va putea miza nici pe sîrbul Martinovici. Acesta s-a accidentat în turul de la Cluj şi nu a putut fi recuperat în ciuda eforturilor celor din staff-ul medical. Astfel, Nicoliţă va evolua pe postul de fundaş dreapta, poziţie pe care a jucat în ultimul meci al "naţionalei", dar şi în 85 de minute ale meciului cu Astra.

Cum va arăta Steaua la Sofia: Tătăruşanu - Nicoliţă, Galamaz, Iliev, Brandan - Rusescu, Prepeliţă, Bourceanu, Cr. Tănase - Tatu, M. Costea

- leziune fibrilară (în februarie)
- două rupturi musculare (în martie şi în iunie)
- edem muscular (în iulie)

"Vom vedea dacă vom mai aduce un fundaş dreapta. Avem soluţii la echipă, chiar şi Geraldo sau Valeriu Lupu pot juca pe acea poziţie!" (Mihai Stoica, manager general Steaua)

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Anunță un sponsor nou imediat după FCSB - Petrolul: „Sunt discuții avansate. Vor primi bonus de victorie pentru acest meci!”
Gigi Becali a făcut praf un jucător, apoi s-a răzgândit și a criticat arbitrajul » Ce arată imaginile de la cel mai încins moment al jocului

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”