FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - ALBA IULIA 2-0

Victoria finilor

Articol de - Publicat duminica, 29 noiembrie 2009 00:00

Dinamo s-a impus în faţa fostei echipe a lui Ţălnar prin golurile marcate de Niculescu şi Marius Niculae, jucători cununaţi de Cristi Borcea

Efectele înfrîngerii din etapa trecută, de la Timişoara, 0-2 cu Poli, escapadele matinale şi convulsiile din cantonament s-au resimţit în alcătuirea primului unsprezece dinamovist.

Pe lîngă "clubberii" Tamaş şi N'Doye, Cornel Ţălnar i-a mai aşezat aseară pe banca de rezerve pe Curcă, pe Rus, cel care a călcat pe minge la golul doi al lui Poli, pe Molinero şi pe "Prinţul" rătăcitor Cristea. În locul lor, printre titulari au apărut Dolha, Scarlatache, Diabate, Moţi, Djakaridja Kone şi Zicu.

Andrei Cristea a avut o transversală
Obişnuiţi cu vacarmul din cluburi, "boys-drink" s-au simţit cu cei 1.000 de fani în tribune ca într-un separeu de bodegă. Finul Claudiu Niculescu (3) a avut grijă de inima naşului Borcea şi a făcut repede 1-0, dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri, specialitatea casei. Alba Iulia a ajuns ceva mai tîrziu la stadion, iar Andrei Cristea (13) a fost la cîţiva centimetri să urce scorul la 2-0, dar a şutat în transversală mingea făcută cadou de fundaşii adverşi.

Ţălnar iertat de nepot!
Atras de faza ofensivă, fundaşul dreapta Scarlatache l-a scăpat de două ori în careu pe internaţionalul de tineret Grozav. Nepotul lui Cornel Ţălnar a ratat însă de fiecare dată incredibil. O dată singur cu Dolha (19 - şut la colţul lung pe lîngă bară), iar în minutul 32 şi-a căutat şutul pînă l-a blocat Goian in-extremis.

Torje, bară şi pasă de gol
Dinamo a controlat mai mult repriza secundă, dar nu printr-un joc cine ştie ce! Şters în general, Zicu şi-a făcut totuşi numărul în minutul 50: a înşirat cîţiva fundaşi, i-a pasat ideal lui Torje, care a tras puternic de la vreo 12 metri, dar Rotaru a respins în bară.

Meciul a fost anost pînă la final, chiar dacă Moţi (64), Diabate (76) şi Cl. Niculescu (79) au mai căutat poarta. Borcea s-a liniştit definitiv în minutul 84, cînd celălalt fin al său, Marius Niculae, a reluat cu capul în plasă centrarea lui Torje şi a stabilit rezultatul final, 2-0.

"Avem nevoie de linişte pentru a redeveni Dinamo din trecut. Mulţi dintre jucătorii mei evoluează cu frică"
Cornel Ţălnar, antrenor Dinamo

"E foarte importantă această victorie, pentru că rămînem în plutonul fruntaş. Trebuie să batem tot pînă la finalul turului"
Andrei Cristea, atacant Dinamo

"Dacă pierdeam, ieşeam din lupta pentru titlu"
Claudiu Niculescu, atacant Dinamo

"Sînt bine dispus. Am cîştigat meciul şi nu am de ce să fiu supărat. Suporterii mă iubesc aici în Ştefan cel Mare. Azi merg în cantonament, iar mîine în club la distracţie"
Ousmane N'Doye, mijlocaş Dinamo

Falub acuză arbitrajul
Tehnicianul ardelenilor era foarte supărat la finalul meciului. Acesta a acuzat arbitrajul lui Mugurel Drăgănescu care a acordat eronat lovitura liberă prin care Claudiu Niculescu a reuşit să deschidă scorul. "Dinamo era o echipă de la care puteam scoate puncte, dar au primit gratuit lovitura liberă din care au marcat. Înainte a fost fault la Bălan", a spus Falub. Înainte de a acorda lovitură liberă pentru Dinamo, Drăgănescu trebuia să fluiere un fault al lui Torje asupra lui Bălan (foto).

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Omul cu banii de la FC Argeș iese în față și îl pune la punct pe Nicolae Dică: „100% va ieși și va spune asta despre mine!” »  Cine vine în Trivale? „O surpriză, discutăm la noapte!”
Liga 2
Omul cu banii de la FC Argeș iese în față și îl pune la punct pe Nicolae Dică: „100% va ieși și va spune asta despre mine!” » Cine vine în Trivale? „O surpriză, discutăm la noapte!”
Scos din primul „11” chiar înainte de FCSB - Petrolul: a vomitat la încălzire!

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”