FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - FC VASLUI 3-0

VIDEO A trecut testul presiunii » Contestat din toate părţile, Tudor a arbitrat bine CFR - Vaslui

Articol de GSP - Publicat duminica, 05 august 2012 00:00 / Actualizat duminica, 05 august 2012 00:07

"Centralul" bucureştean a acordat corect penalty pentru gazde în prima repriză

Alexandru Tudor a avut viaţă grea aseară în Gruia. Arbitrul din Capitală a fost întîmpinat cu ostilitate de spectatorii clujeni încă din momentul în care a pătruns pe gazon pentru mişcările de încălzire dinaintea partidei. Şicanat în permanenţă de suporterii de la tribuna a doua, "Brad Pitt" nu a schiţat nici un gest, fiind conectat doar la importanţa meciului.

Click aici pentru rezumatul VIDEO!

Presiunea tribunei la adresa "centralului" a continuat, pe toată durata confruntării, la fiecare fază controversată. În minutul 16, Tudor a acordat corect lovitură de la 11 metri pentru gazde, la faultul lui Antal asupra lui Camora. La pauză, pe drumul spre vestiare, moldovenii i-au reproşat "fluieraşului" acordarea penalty-ului, cei mai vehemenţi fiind căpitanul N'Doye, Antal şi directorul sportiv Cătălin Popa.

Contestat de Paszkany
Înaintea jocului, şefii CFR-ului au acuzat în termeni duri delegarea lui Tudor. Bucureşteanul a fost arbitrul care a suspendat în finalul campionatului trecut derby-ul Clujului, U - CFR, pentru violenţele de pe teren şi de pe tunelul ce duce la vestiare.

"Am primit cu indignare vestea delegării lui Alexandru Tudor la meciul nostru cu Vaslui. E o ultimă palmă dată de Ion Crăciunescu CFR-ului înainte de a fi demis, mai ales că Tudor a fost principalul vinovat la toate evenimentele petrecute sezonul trecut la jocul cu Universitatea. Are antecedente împotriva noastră, cînd ne-a refuzat trei penalty-uri clare în partida cu Steaua", a tunat Arpad Paszkany. În ciuda presiunii la care a fost supus, Tudor s-a achitat bine de sarcini, deciziile sale neinfluenţînd rezultatul final.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Danezul care a venit să joace la Dinamo a rămas surprins de București: „Asta am făcut în prima zi” + Cum s-a trezit cu 50 de cenți în cont

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”