FOTBAL  »  Superliga  »  OŢELUL - CEAHLĂUL 0-1

VIDEO Bătrînii la putere! » Ceahlăul s-a impus în deplasare la Galaţi prin golul lui Gabriel Cînu

Golul lui Cînu a trimis Oțelul aproape de locurile fierbinți

Articol de - Publicat marti, 18 martie 2014 00:00 / Actualizat luni, 17 martie 2014 23:25

Cînu, 33 de ani, a adus a doua victorie a Ceahlăului în ultimele 30 de deplasări din Liga 1, marcînd cu capul în ultimul minut al primei reprize.

Startul meciului a fost furibund, Astafei a tras să rupă plasa (10), doar că mingea s-a oprit în bară, iar ajutorul lui Sebastian Colţescu, liderul greşelilor de arbitraj din acest sezon, a venit la fix. Giurgiu a căzut teatral în careu după un contact cu Onciu, dar elevii lui Lienen n-au ştiut să-şi fructifice şansa în minutul 17.

Astafei a tras ca în curtea şcolii de la punctul cu var, slab, cu latul şi pe centrul porţii, ajutîndu-l pe Calancea să devină erou. Singurul gol al partidei a venit în ultimele secunde ale primei reprize, "cap" al lui Cînu din 2 metri.

Partea secundă le-a aparţinut în ceea ce priveşte ocaziile gazdelor, dar degeaba. Prestia (51) şi Tudorie (58) s-au văzut neputincioşi în faţa aceluiaşi Calancea, care a salvat incredibil de fiecare dată. Singura mare ocazie a oaspeţilor i-a aparţinut lui Golubovici (82), care a trimis puţin pe lîngă.

Chiar şi fără Miriuţă, plecat să resusciteze CFR-ul, Ceahlăul rezistă în prima parte a clasamentului şi nu are emoţii că de la anul ar putea juca în B. Oţelul însă tremură.

Adamescu vinde Oţelul!
Directorul general al gălăţenilor, Narcis Răducan, a anunţat la DolceSport vînzarea clubului de la Dunăre: "Vă anunţ în premieră că domnul Adamescu este în discuţii extrem de avansate să vîndă clubul. În cîteva zile veţi afla următorul proprietar, un om căruia îi place fotbal şi are stabilitate financiară".

"Ne bucurăm că am luat trei puncte foarte importante şi din punctul meu de vedere trebuie să luptăm ca să rămînem în prima ligă" (Gabriel Cînu, fundaş Ceahlăul)

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Danezul care a venit să joace la Dinamo a rămas surprins de București: „Asta am făcut în prima zi” + Cum s-a trezit cu 50 de cenți în cont

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”