FOTBAL  »  Superliga  »  OȚELUL - CEAHLĂUL 4-1

VIDEO Cernat Vodă » Oțelul și-a zdrobit adversarul în ultimul sfert de oră, 4-1 cu Ceahlăul

Cernat a împlinit 35 de ani pe 10 martie

Articol de - Publicat luni, 18 mai 2015 00:00

În duelul retrogradatelor, "Briliantul" i-a îngenuncheat pe oaspeți după încă o prestație excelentă, încununată cu un hattrick.

Moldovenii își dau ultimele suflări pe prima scenă a fotbalului românesc. Ceahlăul cu capul plecat, iar "oțelarii" cu stil. Certitudinea obiectivului ratat a transformat duelul de ieri într-unul domol pînă pe finalul partidei.

Cînd relaxarea a atins paroxismul au apărut și spațiile, iar cel mai entuziast jucător a ieșit la rampă. Cernat a deschis scorul după o lovitură de pedeapsă obținută de Hamroun (72), însă nou-intratul Balint a egalat în numai 5 minute.

Căpitanul gălățenilor și-a etalat apoi calitățile la căpătul unei evoluții încîntătoare. Mai întîi a driblat spectaculos flancul drept al oaspeților și l-a executat excelent pe Calancea (83), pentru ca în prelungiri să repete isprava pe partea opusă.

Între cele două reușite ale fostului internațional, Hamroun a înscris și el, cu un șut tare la colțul scurt (86). Deși victoria e mai mult simbolică, concluzia lasă un gust dulce: Cernat e asemenea unui vin vechi!

"Voi decide săptămîna viitoare dacă voi rămîne la Ceahlăul. Nu am jucat foarte bine, dar nici rău. Cred că scorul nu merita să fie atît de mare"
Vanja Radinovici, antrenor Ceahlăul

"Aștept să termin acest campionat și voi alege oferta cea mai bună pentru mine. Cît mă țin picioarele voi juca. Dacă o să simt că nu mai pot o să ridic mîna și o să mă las"
Florin Cernat, mijlocaș Oțelul

otelul ceahlaul 4 1

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda