FOTBAL  »  Superliga  »  CHIAJNA - ACS POLI 2-2

VIDEO Fotbal cardiac » Deși au dirijat partida cu Chiajna, 2-2, bănățenilor le-a fost suflată victoria pe final

Articol de - Publicat sambata, 12 decembrie 2015 00:00

Lazăr a salvat Concordia în prelungiri, la capătul unui meci viu, cu goluri și plin de ocazii

Pe terenul din Chiajna, fotbalul numai sintetic nu e. Ritmul alert și entuziasmul oaspeților au conturat o primă repriză vibrantă, cu un singur om în prim-plan.

Click aici pentru VIDEO!

Elek a scăpat din marcajul liniei devenisve, însă Matache a ieșit la timp și i-a salvat pe ilfoveni (12). Pentru ca, 15 minute mai tîrziu, același Elek să se trezească într-o situație trasă la indigo. Angajat perfect de Hernandez, atacantul a reușit să-l dribleze pe goalkeeper și să deschidă scorul după o execuție din unghi: 0-1!

Deși s-au retras, tot timișorenii au fost la un pas de gol, cu 5 minute înaintea pauzei. Elek a tras în diagonală din interiorul careului, însă mingea a trecut milimetric pe lîngă bară.

Falub l-a aruncat în luptă pe Răducanu, care n-a avut nevoie de mult timp pentru a restabili egalitatea, cu un șut puternic din careul de 6 metri (55): 1-1! Poli a reacționat rapid, Hernandez reușind iar o pasă de excepție, cu Luchin de data aceasta la celălalt capăt (58). 1-2!

Partida a rămas vie, cu Poli la timonă, însă Vali Lazăr a lovit în prelungiri, suflîndu-le bănățenilor o victorie pe care ar fi meritat-o din plin.

"Am făcut două greșeli mari, Poli ne-a taxat, însă pînă la urmă totul a ieșit bine. Mă bucur că am smuls un punct pe final și trebuie să ne concentrăm să scoatem cît mai multe în continuare"
Valentin Lazăr, mijlocaș Chiajna

caseta chiajna

Notele GSP după meciul unei generații: „Ciudat să vedem decarul în bandă, dar Iordănescu a simțit bine!”
Nationala
Gică Hagi, exuberant după calificarea României în optimi la Euro 2024: „Cred că e posibil orice acum”
Nationala

Dan Șucu nu se oprește! Transfer la Rapid direct de la naționala României, în ziua meciului decisiv cu Slovacia

L'Equipe, reacție incredibilă despre România, posibila adversară a Franței la Euro: „Implacabilă, să se neutralizeze reciproc”