FOTBAL  »  Superliga  »  FC BRAȘOV - CFR 2-2

VIDEO Încă un meci stricat de arbitri! » Gregory Tade trebuia eliminat de două ori: după 10 secunde de joc și în minutul 11 la Brașov - CFR 2-2

Faza la care Tade l-a lovit pe Novakovici // Foto: Bogdan Bălaș (Brașov)

Articol de - Publicat duminica, 03 mai 2015 00:00

Golul de 1-1 al ”stegarilor” a venit și el după o greșeală de brigăzii conduse de Kovacs.

Partida de la Brașov a înregistrat cel mai rapid cartonaș al sezonului, dar nu pe cel potrivit! Tade i-a aplicat intenționat o lovitură de cot lui Novakovici într-un duel aerian, la numai 10 secunde de la start.

Istvan Kovacs i-a acordat doar "galben" francezului, pe care îl putea elimina încă o dată peste numai 10 minute la un fault din spate asupra lui Goian!

Imediat după, Negruț a deschis scorul (12), pentru ca gazdele să egaleze în numai un sfert de oră. Jurici i-a pasat lui Bencun, aflat în poziție clară de ofsaid!, care l-a angajat ulterior pe marcatorul Constantinescu: 1-1!

Tade s-a aflat în lumina reflectoarelor și-n partea secundă, după ce a reușit să transforme o lovitură de pedeapsă (78), obținută tot de el. "Stegarii" au ratat pînă la absurd și au fost răsplătiți tîrziu: Bencun a stabilit scorul final, 2-2 (85), cu un șut excelent din interiorul careului.

Szabo neinspirat

Intrat după pauză, Buga s-a jucat cu nervii lui Adrian Szabo. După două ratări incredibile, una singur cu poarta goală!, veteranul "stegarilor" a comis și penalty-ul din care CFR a preluat conducerea. Nervos la culme, Szabo l-a introdus pe Leko în locul lui Buga, care astfel a bifat doar 28 de minute pe teren.

3 egaluriși o victorie a reușit CFR-ului în ultimele 4 partide din Liga 1

"Am avut ghinion, cred că puteam obține toate cele trei puncte. Echipa a avut o prestație bună, din păcate nu am reușit să fructificăm ocaziile. Nu trebuie să dăm în Buga, nu e singurul vinovat că n-am cîștigat!"
Adrian Szabo, antrenor FC Brașov

"Am întîlnit o formație puternică a Brașovului și am cîștigat un punct foarte important. Încă sperăm într-o eventuală salvare de la retrogradare"
Francisc Dican, antrenor CFR

"Sîntem puțin nervoși, am avut mai multe ocazii decît CFR și cred că trebuia să învingem. Există zile slabe pentru toate echipele din lume. Meritam mai mult"