FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - CSU CRAIOVA 3-2

VIDEO Locotenent Foarfecă » Returul Ligii 1 s-a reluat superb la Botoşani: 3-2 cu CS U Craiova

La finalul partidei, Hadnagy a salutat titlul cronicii din Gazetă // Foto: Ionuţ Tabultoc (Botoşani)

Articol de - Publicat sambata, 17 octombrie 2015 00:00

Hadnagy, adică "locotenent" în maghiară, a înscris două goluri în prima repriză. Unul senzaţional, "foarfecă" la colţul lung. Martinus a definitivat opera, reuşitele lui Rocha şi Ivan n-au contat.

Incredibil modul în care s-a reluat Liga 1! Nu doar "dubla" din prima repriză a lui Hadnagy, ci întreg jocul de aseară, cel puţin prima parte, a fost de calitate.

Fostul atacant al Braşovului a început showul în minutul 4, cînd a profitat de ezitarea lui Bălgrădean şi a reluat în poartă centrarea lui Dimitrov. Oltenii au replicat repede, după nici 8 minute. Rocha a împins mingea din apropiere, plecat la limita ofsaidului, după şutul lui Bawab. Era deja un meci încîntător.

Gol de geniu şi 3-2

Însă startul a fost doar trailer! Pentru că acelaşi Hadnagy, cu experienţa zecilor de goluri în spinare, a simţit o execuţie de geniu. "Foarfecă" peste Bălgrădean (42), fază de multe reluări şi cu atît mai multe laude. Fix înainte ratase o şansă uriaşă, dar i se iartă. Ce gol!

Iar Martinus a încheiat meciul şi o repriză mai slabă decît prima cu un nou gol la care "Pufi" a ezitat din nou. L-a săltat şi i-a liniştit pe moldoveni, 3-1. Finalul a venit doar după alte două faze de casetă, un fault horror al lui Zlatinski la excelentul Cabrera, roşu direct, şi golul de 3-2, Ivan.

Retur, restart, parcă alt Botoşani şi alt CSU!

O FAZĂ LA LIMITĂ, ALTA DE ŢINUT MINTE

Ofsaid sau nu?

Mai întîi, în minutul 12, Băluţă l-a angajat perfect pe Bawab, acesta a reluat pe lîngă Plamen Iliev, iar mingea care se scurgea în poartă a fost împinsă în aţe de Rocha. Deşi botoşănenii au cerut vehement ofsaid, Miklos Nagy n-a ridicat fanionul. O captură a momentului şutului nu lămureşte misterul.

Gol memorabil

Cu trei minute înaintea pauzei, Hadnagy a înscris un gol senzaţional, "reuşita campionatului", după cum s-a punctat pe comentariul DolceSport. "Foarfecă" la colţul lung, peste Bălgrădean, după o nouă centrare a bulgarului Dimitrov.

"Rar se vede pe terenurile de fotbal un gol ca al lui Hadnagy! Am dominat clar repriza a doua, dar n-am contat pe tabelă"
Emil Săndoi, antrenor CSU Craiova

"Mă simt ca la 25 de ani, văd că vîrsta nu se simte. Sper să o ţinem tot aşa. Pustai ne încurajează foarte mult la toate antrenamentele"
Attila Hadnagy

botosani craiova 3 2

Fosta gimnastă Ana Porgras, triunghi amoros la Survivor? Ce dezvăluiri face câștigătorul: „Mi-a propus un joc”
Stiri extrasport
„Tricolorul” pe care Cornel Dinu îl consideră un intrus la Euro: „Nu știu de ce mizează în continuare pe el”
Nationala
3 lucruri cu care nu s-a putut acomoda camerunezul sosit de 3 ani în România: „Vă spun ce aș schimba”

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda