FOTBAL  »  Superliga  »  FC BRAŞOV - GAZ METAN 3-1

VIDEO Miruiţi de Popa » Partida dintre FC Braşov şi Gaz Metan a fost decisă de dubla lui Iulian Popa

Iulian Popa are 3 goluri marcate în acest sezon

Articol de - Publicat duminica, 02 septembrie 2012 00:00 / Actualizat sambata, 01 septembrie 2012 22:23

Mijlocaşul adus de la Sibiu în această vară a reuşit o "dublă" care i-a adus Braşovului toate cele trei puncte.

În Liga 1 se poartă răsturnările de scor! După Rapid şi Vaslui în runda precedentă, cu CFR, respectiv Steaua, aseară i-a venit rîndul lui Braşov să trăiască periculos. Formaţia de sub Tîmpa şi-a complicat singură misiunea pentru că în minutul 8 Batin ar fi putut să deschidă scorul, după ce mingea şutată de Popa a ajuns la el, dar a trimis slab, pe lîngă poartă!

Medieşenii au replicat un sfert de oră mai tîrziu, prin Astafei, dar nici el n-a ţintit mai bine. A făcut-o Popa, de la 35 de metri, însă Buchta s-a întins şi a respins peste poartă lobul mijlocaşului braşovean (29). Pînă la pauză, linişte!

Braşovenii au şi ei "motoreta" lor
Partea a doua a debutat cum nu se poate mai prost pentru echipa de sub Tîmpa. La prima acţiune, Taborda l-a faultat în careu pe Llullaku, iar Astafei a executat penalty-ul. A fost momentul în care galben-negrii s-au trezit, iar cel ce a dat deşteptarea a fost Popa, cel mai bun om de pe teren aseară.

Mai întîi a reluat în plasă centrarea lui Viveiros, la o fază în care medieşenii au cerut fault în atac (55), apoi a pus latul la mingea lui Hadnagy (60), reuşind să întoarcă tabela în doar 5 minute! Gazul n-a mai avut puterea să revină, deşi Astafei a fost aproape să egaleze în minutul 77. Cele care au mai înscris au fost tot gazdele, Batin închizînd tabela în prelungiri pentru un 3-1 categoric, dar cu ceva emoţii.

Fault la primul gol braşovean
În minutul 55, elevii lui Ionuţ Badea au reuşit să egaleze, însă reuşita lui Iulian Popa ar fi trebuit să fie anulată. Portarul oaspeţilor, Buchta, s-a ciocnit în careul de 6 metri cu Batin în momentul în care a vrut să iasă pe centrare. Deşi involuntar, faultul braşoveanului e clar, iar golul înscris cu capul de Popa n-ar fi trebuit să fie validat!

"Am fost omul potrivit la locul potrivit şi nimic mai mult. Mă bucur pentru goluri, dar meritul e al colegilor pentru că mi-au oferit mingea. Publicul să aibă răbdare cu noi pentru că sîntem o echipă în formare!" (Iulian Popa, mijlocaş Braşov)

"Am pierdut meciul în 5 minute! E păcat, am avut şansa de a scoate ceva din acest meci şi n-am profitat. Poate îi batem totuşi în retur, pînă acum nu am cîştigat niciodată împotriva braşovenilor" (Cristi Pustai, antrenor Gaz Metan)

"Sînt puţin supărat, trebuia să tranşăm meciul mai devreme. Sîntem o echipă în formare, dar chiar şi aşa consider că locul din clasament nu reflectă jocul nostru, ar fi trebuit să avem mai multe puncte" (Ionuţ Badea, antrenor Braşov)

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda