FOTBAL  »  Superliga  »  PANDURII - ASA TG. MUREȘ 2-0

VIDEO Panduri norocoși » Vicecampioana nu se regăsește în acest sezon: 0-2

Nicoară a deschis scorul în meciul cu ASA

Articol de - Publicat sambata, 19 septembrie 2015 00:00

Gorjenii s-au impus cu 2-0 după un meci în care mureșenii s-au întrecut în ratări la poarta lui Mingote.

Două pretendente la play-off s-au întîlnit aseară la Severin, acolo unde Pandurii s-au mutat pînă cînd casa, noul stadion, le va fi gata. Mureșenii nu mai pierduseră de pe 9 august și nu concepeau să plece cu mîna goală.

Totușii, gorjenii i-au luat tare și după doar 9 minute au reușit să înscrie. Nicoară a marcat cu un șut frumos după o acțiune frumoasă a lui Răduț. A fost sunetul de deșteptare pentru elevii lui Miriuță.

Ardelenii au trecut la conducerea jocului. Balaur a trimis peste cu capul (18), iar Mureșan l-a imitat cu un șut din interiorul careului (22). Asaltul oaspeților a continuat pînă la finalul primei reprize, însă Costa l-a iertat pe Mingote dintr-o poziție bună (30). Cea mai mare șansă de egalare a avut Golanski, al cărui șut a lovit bara în minutele de prelungiri.

Partea a doua a început la fel, cu mureșenii în căutarea egalării. Mureșan, Costa, Romario și Pedro au irosit șanse importante, mingea refuzînd parcă să intre în poartă, spre disperarea lui Miriuță.

Gorjenii s-au mulțumit să stea la adăpostul avantajului de pe tabelă și să mizeze pe cartea contraatacului. Tactica a dat rezultate și, în minutul 79, Hora a marcat și el. 2-0! Meciul era gata!

Oaspeții au căzut psihic și n-au mai avut puterea să pună aceeași presiune la poarta lui Mingote. Pandurii au obținut trei puncte importante, o victorie mare, venită după un succes la Giurgiu în fața Astrei, și au ajuns pe locul 3 în Liga 1.

Arbitraj cu probleme

În minutul 21, la 1-0 pentru Pandurii, ASA Tîrgu Mureș a reușit să marcheze. Dedov a trimis pe jos în fața porții, iar Costa a marcat. Arbitrul George Găman nu a validat însă reușita, după ce asistentul Grigoriu din București a ridicat fanionul pentru a semnaliza o poziție de ofsaid la atacantul celor de la Tîrgu Mureș.

Reluările TV au demonstrat că acesta nu se afla în afara jocului, dar faza a fost una grea pentru arbitrul asistent. Mai mult, în minutul 30, Găman le-a refuzat un penalty oaspeților, după ce Vasco l-a împins în careu pe Luis Pedro.

"Am ratat foarte mult și am neglijat apărarea, iar acest lucru se vede pe tabelă. Pandurii e o echipă bună, cu individualități și ne-a taxat. Din păcate, nici arbitrii n-au prins o zi bună"
Eduard Stăncioiu, portar ASA Tg. Mureș

"ASA-ul ne-a creat mari probleme. A împins constant jocul spre poarta noastră, dar am reușit să cîștigăm, am obținut o victorie împotriva vicecampioanei României și a deținătoarei Cupei"
Edward Iordănescu, antrenor Pandurii

"Am făcut o partidă bună, dar am avut ghinion. Am avut ocazii clare, un gol valabil nevalidat și un penalty neacordat. Noi n-am putut să egalăm, iar ei ne-au mai dat un gol. Ăsta e fotbalul!"
Vasile Miriuță, antrenor ASA Tg. Mureș

pandurii asa 2 0

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda