FOTBAL  »  Superliga  »  FC VASLUI - U CLUJ 1-0

VIDEO Scopul scuză mijloacele » Vasluiul a cîştigat greu cu 1-0 împotriva "şepcilor roşii"

Articol de - Publicat luni, 22 octombrie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 21 octombrie 2012 22:47

Hizo şi Vasluiul au reînceput lupta pentru a prinde liderul Ligii 1 după victoria de aseară cu U Cluj. Moldovenii s-au şi jucat cu ocaziile, dar au şi riscat să plece fără victorie la vestiar

Vasluienii, sub comanda eternului şi fascinantului Hizo, au reînceput urcuşul în tentativa de a salva sezonului şi, de ce nu?, de a pune liderul Ligii 1 în pericol. Aseară a fost un meci viu în Moldova, aceasta şi fiindcă U Cluj şi-a depăşit în frecvente rînduri statutul de echipă ce vrea să se salveze de la retrogradare. Cleiton a pus cele mai multe probleme galben-verzilor. Mai întîi, în minutul 7, a scăpat singur cu Dani Coman, dar portarul a fost sigur în intervenţie şi a salvat startul meciului. A mai avut o mare oportunitate, în repriza secundă, în minutul 57, cînd Dani Coman a tratat superficial o fază defensivă, însă moldovenii au avut noroc.

Click aici pentru rezumatul VIDEO!

N'Doye (11) a dat semnalul de trezire pentru ai lui, însă Balauru a scos de sub bară. Varga (34) a fost neatentla o fază bună, apoi o minge lucrată pe partea stîngă de Sînmărtean, prelucrată de N'Doye şi Milanov şi executată de Niculae a dus la înscrierea unicului gol al partidei. O victorie care menţine Vasluiul în lupta pentru titlu.

În partea secundă, au fost multe momente cînd oaspeţii au creat impresia că pot continua şirul surprizelor din etapă. Nu-i vorbă că şi moldovenii au avut cîteva situaţii bune de a marca un gol al liniştii, fie prin Stanciu, fie prin Antal, fie prin Niculae, însă au preferat să termine cu emoţii meciul.

"Sînt mulţumit de rezultat, am întîlnit o selecţionată Petrolul - Chiajna - Steaua - U Cluj. Dacă dădeam şi golul secund, ne făceam meciul mai uşor. Am înscris un gol frumos"