FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - FC BOTOŞANI 1-0

VIDEO Un şut, 3 puncte » Dinamo continuă tradiţia: victorie la limită şi cu Botoşani, 1-0

Curtean s-a zbătut ca peștele pe uscat, sfîrșind prin a fi înlocuit la pauză // Foto: Cristi Preda

Articol de - Publicat duminica, 08 decembrie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 08 decembrie 2013 13:13

Roş-albii din Ştefan cel Mare au cîştigat după un meci modest, golul venind la singura minge trimisă pe spaţiul porţii lui Perianu.

New Dinamo îţi dă senzaţia că e totuşi parcă prea nouă pentru Liga 1. Privind jocul "cîinilor" ai impresia că jucătorii lui Stoican sînt nişte puşti ce susţin un trial. Sînt egoişti, încearcă fiecare să iasă în evidenţă, iar în aceste condiţii jocul combinativ e o raritate.

Ţucudean mai are doar numele în comun cu fotbalistul care se transfera la Standard Liege, Matei e tehnic, dar nu poate să dea o centrare bună, Rus se împiedică în minge, iar Curtean pasează cu călcîiul la, atenţie!, portarul advers!

În aceste condiţii e greu să desfaci apărarea unei formaţii venite la Bucureşti să joace cartea contraatacului. Pînă la pauză, bucureştenii au bifat doar trei şuturi în blocajul fundaşilor adverşi. De partea cealaltă, botoşănenii puteau da lovitura, dar Hadnagy a trimis modest din 12 metri.

Acesta a fost primul şut al partidei pe spaţiul porţii, în minutul 39! Înainte de pauză, Fulop le-a dat mari emoţii gazdelor, însă a trimis puţin alături. Imediat, la poarta cealaltă, Ţucudean n-a găsit ţinta din careu.

Partea a doua a debutat cu multe întreruperi, ceea ce a dus la o nervozitate şi mai mare din partea gazdelor. Matei a ieşit accidentat, fiind înlocuit de Lazăr, iar acesta a creat şi prima fază de fotbal adevărat. Mingea a ajuns la Ţucudean, care şi-a amintit de zilele în care nu era doar o prezenţă pe gazon, a făcut ce-a vrut cu Ursu şi a marcat cu un şut plasat (55): 1-0!

Dinamoviştii au rămas sus, sperînd să închidă repede meciul cu încă o reuşită. Bordeanu a schimbat partitura şi l-a trimis şi pe Cîrjan în ofensivă, mizînd pe două vîrfuri. Totuşi, cel care a fost din nou aproape de a înscrie a fost Hadnagy, însă şutul lui a fost blocat şi nici Vraciu n-a putut profita de bîlba lui Grigore (70).

Roş-albii au simţit fiorii egalării şi s-au retras în defensivă. Adversarii au început să preseze, rolurile inversîndu-se faţă de prima repriză. Cînd au început să atace, moldovenii au devenit din ce în ce mai periculoşi, iar Hadnagy i-a centrat perfect lui Cîrjan, dar Bălgrădean a scos cu greutate (79).

Finalul i-a găsit pe oaspeţi în ofensivă. Dinu a trimis peste poartă, apoi Fulop în braţele lui "Pufi". S-a terminat aşa, gaşca lui Flavius obţinînd o victorie ce-o duce pe locul 5.

"Sînt puţin trist pentru că am avut cîteva ocazii bune să înscriem, dar n-am reuşit. Am urcat repede în clasament la începutul sezonului, acum coborîm cu aceeaşi viteză" (Marius Croitoru, mijlocaş FC Botoşani)

"Îmi felicit jucătorii pentru dăruire şi pentru atitudine, dar nu poţi avea pretenţii atunci cînd ratezi cum am făcut-o noi. Rezultatul e mincinos, meritam măcar un punct" (Valeriu Bordeanu, antrenor FC Botoşani)

"A fost o victorie muncită, sîntem fericiţi că am ajuns la 4 victorii consecutive şi sperăm ca această formă bună să ţină cît mai mult" (Dorin Rotariu, mijlocaş Dinamo)

ALTE ŞTIRI DESPRE DINAMO:

Au cerut "roşu"
George Ţucudean a încasat în minutul 20 un cartonaş galben pentru o simulare în careu. Apoi, în minutul 38, atacantul lui Dinamo a comis henţ în momentul în care a încercat să-şi preia o minge la 20 de metri de poarta lui Bălgrădean. Botoşănenii au cerut ca dinamovistul să vadă al doilea "galben" şi, implicit, pe cel roşu. De asemenea, în minutul 49, Lazăr l-a lovit cu cotul în faţă pe Fulop, într-un duel aerian, şi oaspeţii au vrut iarăşi eliminare.

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda