FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA PLOIEŞTI - U CLUJ 1-1

VIDEO Veteranul ardelenilor a construit un nou succes în deplasare al Universităţii » Clau-goool! Din corner ;)

PUBLICITATE
PUBLICITATE

Articol de - Publicat luni, 02 mai 2011 00:00 / Actualizat luni, 02 mai 2011 16:28

Niculescu a întors soarta partidei de la Ploieşti cu o execuţie fantastică, direct din corner

Premier League a avut ieri, de la ora 16:00, Arsenal - Manchester, pe Emirates, în faţa a peste 60.000 de spectatori. Liga 1 a avut, tot de la 16:00, un Astra - U Cluj, pe un stadion ruginit, populat cu doar vreo 800 de spectatori. Meciul de la Ploieşti, între două echipe scăpate de grijile retrogradării, a început, practic, de la 1-0 pentru gazde. La chiar prima fază de poartă, Strătilă a marcat cu capul, profitînd de faptul că Bazzi dormea în ghete.

Din acest moment, partida a intrat într-o lentoare din care, pînă la pauză, echipele au ieşit cu greu.

De la cabine, după 15 minute de pauză, au revenit două formaţii proaspete, iar întîlnirea a prins viaţă. Miron a respins şutul lui Boştină (47), după care Miranda a ratat şansa de a face 2-0 (62). Apoi, a venit momentul de magie al lui Claudiu Niculescu. A înscris direct din corner, cu o execuţie fabuloasă, care l-a făcut şah-mat pe Miron (72).

Astra a căzut psihic, Clujul a profitat şi a dat lovitura în minutul 85, printr-o altă reuşită de Champions League: Păcurar a marcat cu şut splendid de la marginea careului. Finalul a fost exploziv în careul ardelenilor, cu o ratare mare a lui Fatai, dar şi cu portarul prahovenilor forţînd egalarea la ultima fază.

160 de goluri a marcat Claudiu Niculescu în Liga 1, în cele 309 meciuri pe care le-a disputat pînă acum

Întăriri din Portugalia
Patronul Astrei, Ioan Niculae, şi preşedintele Petre Buduru nu au fost prezenţi la partida de ieri. Cei doi sînt plecaţi în Portugalia, unde monitorizează mai mulţi fotbalişti pe care vor să îi transfere în vară. Cel care va intermedia negocierile este fostul internaţional Ioan Timofte, care a evoluat 9 sezoane în campionatul lusitan, la formaţiile FC Porto şi Boavista.

Contre între bănci
În prima repriză, antrenorul Ionuţ Badea a intrat în conflict cu cei de pe banca de rezerve a gazdelor. "Faceţi presiuni aiurea pe arbitri", le-a strigat Badea. Tehnicianul ardelenilor a primit imediat replica de la directorul sportiv Florin Prunea şi de la "principalul" Tibor Selymes, scandalul aplanîndu-se după intervenţia arbitrului de rezervă.

INBOX:
- Oaspeţii au fost încurajaţi din tribune de un grup de 10 suporteri.
- Sorin Strătilă a dedicat reuşita familiei, prezentă în tribunele stadionului.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Mihai Rotaru își freacă palmele: „Are o foame incredibilă să joace, n-am mai văzut ca el! Uitați-vă ce vom avea la mijloc!”
Lovitură teribilă pentru FCSB! Jucătorul crucial s-a accidentat și va lipsi o lună

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”