FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - CSMS IAŞI 0-3

VIDEO Vis de primăvară » CSMS Iaşi a plecat cu toate punctele după primul meci al returului: 3-0 cu Viitorul

Ciucur a marcat primul gol din Liga 1 în 2015, după o fază senzațională

Articol de - Publicat sambata, 21 februarie 2015 00:00 / Actualizat vineri, 20 februarie 2015 22:44

Dubla lui Ciucur şi reuşita lui Plămadă le oferă moldovenilor un impuls moral pentru salvarea de la retrogradare.

Cu rol de vestitori ai primăverii în Liga 1, moldovenii anunţă soare în pofida vremii de afară, la capătul unei partide relaxate pentru formaţia lui Nicolo Napoli. După o ratare a lui Florin Tănase (4), singur cu Grahovac, oaspeţii au tranşat meciul încă din prima parte.

Ciucur a înşirat apărarea Viitorului reuşind să deschidă scorul cu un şut din cădere (26), pentru ca în minutele de prelungiri Plămadă să majoreze diferenţa la capătul unei bîlbîieli ale aceleiaşi defensive deficitare.

Semnele de puls ale Viitorului din partea secundă au părut neputincioase în faţa zidului ridicat de formaţia din Copou. Oaspeţii au închis jocul perfect, singura şansă a gazdelor venind în urma unei lovituri libere excutate de Mitrea în debutul reprizei, fapt care l-a scos din minţi pe Hagi, agitat pînă la extrem pe toată durata partidei.

Ciucur a semnat umilinţa gazdelor reuşind dubla cu patru minute înainte de final, după un şut excelent din interiorul careului. Întrebarea de după meciul de ieri este de ce Hagi a renunţat la ideea proiectului său şi a adus jucători expiraţi ca Nicoliţă sau Cătălin Munteanu.

I-a spart pometele!
La numai patru minute de la startul partidei, Nicolo Napoli a fost nevoit să efectueze prima schimbare: Florin Tănase l-a lovit în săritură pe Grahovac cu gheata în pomete, iar acesta nu a mai putut continua. Goalkeeperul a acuzat că nu mai vede cu ochiul drept, în locul său fiind introdus italianul Caparco.

"Sîntem foarte fericiţi, aveam mare nevoie de puncte. Am marcat un gol frumos, abia aştept să-l văd şi eu la televizor" (Alexandru Ciucur, mijlocaş CSMS Iaşi)

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda