FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - DINAMO 4-1

VIITORUL - DINAMO // VIDEO Ianis Hagi, gol GENIAL! Vezi execuția asemănătoare a lui Gică, tot dintr-un meci cu Dinamo

Articol de - Publicat sambata, 01 decembrie 2018 21:13

Ianis Hagi (20 de ani) a marcat un gol superb din lovitură liberă în minutul 37 al partidei dintre Viitorul și Dinamo, la scorul de 1-1.

Prima repriză a înfruntării de la Ovidiu a avut de toate. Punctul pe "i" a fost pus de căpitanul formației de la malul Mării. Ianis a executat cu dreptul, de la aproximativ 20 de metri, fără speranțe pentru panamezul Jaime Penedo. Golul este primul marcat direct din lovitură liberă în Liga 1.

Execuția lu Hagi Jr. aduce aminte de un gol asemănător marcat de Gică, tot împotriva lui Dinamo, în 1989, într-o victorie a Stelei, scor 2-1. În formația "câinilor" de atunci evolua și actualul antrenor, Mircea Rednic.

Coincidențele nu se opresc aici. Prima dublă reușită de Gheorghe Hagi în poarta dinamoviștilor a fost în mai 1986, într-un Sportul - Dinamo 5-0, la 21 de ani. Ianis a reușit-o cu un an mai devreme, la 20.

Exod la încă un club din Superligă: 7 jucători sunt OUT » Rapid, U și CFR Cluj luptă pentru mijlocașul rămas liber

Se pregătește o decizie epocală » FIFA este tentată să aprobe modificarea, fanii se revoltă!