FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - STEAUA 1-0 / DERBY ÎNTRERUPT

Zotta: "Cerem rejucarea!"

Articol de - Publicat vineri, 21 martie 2008 00:00

Directorul general l-a acuzat pe "centralul" bucureştean că a făcut jocurile grupării din Ghencea

Constantin Zotta, directorul general al giuleştenilor, a atacat: "Vom cere rejucarea partidei, iar Deaconu să plătească toate cheltuielile de organizare! Cum ne mai putem uita în ochii acestor băieţi, care plîng acum în vestiar? Să lăsăm campionatul să se joace pe teren".

Apoi a lansat o acuzaţie gravă la adresa "centralului" Deaconu. "Era normal să ne aşteptăm la astfel de lucruri din partea lui Deaconu. Doar este fost purtător de tricou roş-albastru!", a tunat Zotta. Oficialul giuleşten se referă la faptul că arbitrul bucureştean a jucat mai mulţi ani la echipa Steaua Mizil.

Apoi Zotta a făcut o afirmaţie şocantă: "Maftei şi Săpunaru mi-au spus că steliştii vorbeau cu arbitrul pe teren, cu cîteva minute înaintea incidentelor, şi îi cereau să oprească meciul deoarece sînt aruncate diverse obiecte din tribună. După cîteva minute chiar aşa a făcut".

ALTE MECIURI SUSPENDATE
Doborît de sticlă
În Spania, sîmbăta trecută Betis - Bilbao s-a oprit la 1-2, după ce portarul basc Armando a fost rănit la cap cu o sticlă aruncată din tribună. Partida a fost suspendată de arbitru şi apoi omologată cu rezultatul din minutul 72. Terenul lui Betis a fost suspendat pentru două meciuri.

Fandel agresat
În preliminariile CE 2008, pe 2 iunie 2007, meciul Danemarca - Suedia a fost suspendat la 3-3, în minutul 89. Herbert Fandel a fost lovit de un suporter danez pătruns în teren, după ce arbitrul german dictase un penalty pentru suedezi şi îl eliminase pe Poulsen. Fandel a fluierat finalul partidei, iar UEFA a dat meci pierdut (0-3) Danemarcei la "masa verde" şi i-a suspendat terenul.

Antrenor rănit
În februarie 2007, tot pe stadionul lui Betis, la derbyul cu FC Sevilla din "sferturile" Cupei, antrenorul Juande Ramos a fost ţintit în cap tot cu o sticlă aruncată de fanii gazdelor. Jocul a fost întrerupt la 0-1, iar Ramos, inconştient, a ajuns la spital. Federaţia a decis continuarea meciului din minutul 57 pe arena lui Getafe, cu porţile închise. Fanul gasit vinovat a fost prins şi amendat cu 4.680 de euro şi obligat să-i plătească lui Ramos compensaţii de 360 de euro.

Moneda lui Frisk
În Champions League, pe 16 septembrie 2004, Roma - Dinamo Kiev a fost abandonat la pauză (0-1). Anders Frisk fluierase finalul reprizei cînd a fost lovit în cap cu o monedă. Reacţia a venit din partea tifosilor Romei la eliminarea lui Mexes. După 40 de minute de întrerupere, în care a fost consultat observatorulşi Mircea Sandu, arbitrul suedez a fluierat finalul şi UEFA a dictat meci pierdut echipei lui Chivu (0-3), suspendînd pentru două meciuri terenul italienilor.

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda