FOTBAL  »  LIGA 2  »  GLORIA BUZĂU - CORVINUL HUNEDOARA 2-2

Gloria Buzău ratează șansa de a se distanța de Csikszereda! » Clasamentul actualizat din play-off-ul de Liga 2

Ovidiu Perianu / Foto: Gloria Buzău (Facebook)

Articol de - Publicat joi, 25 aprilie 2024 21:01 / Actualizat joi, 25 aprilie 2024 22:34

Gloria Buzău și Corvinul Hunedoara au remizat, scor 2-2, într-un meci care a contat pentru etapa a 6-a din play-off-ul de Liga 2.

Vezi AICI programul întregii etape din play-off

Cei de la Gloria Buzău au ratat șansa de a se distanța față de Csikszereda în clasamentul ligii secunde, după ce ciucanii se încurcaseră miercuri, 24 aprilie, în partida cu Șelimbăr, scor 2-2.

Gloria Buzău, revenire spectaculoasă în fața Corvinului

Corvinul a început meciul ca din pușcă. Echipa lui Florin Maxim a deschis scorul după 17 minute de joc. Alexandru Neacșa l-a învins pe Greab cu un șut puternic din afara careului. În finalul primei reprize, Marius Lupu a făcut 2-0 după o centrare venită din lateral.

Buzoienii au reintrat în meci prin golul marcat de tânărul Mihnea Rădulescu ('62). În minutul 90+1, Gloria a restabilit egalitatea prin golul marcat de Cristi Dumitru din lovitură de pedeapsă. Gazdele au atacat pe final, sperând la o victorie, dar hunedorenii au închis bine spațiile, iar întâlnirea s-a încheiat la egalitate.

După acest meci, Buzăul ocupă, în continuare, loc promovabil. Se clasează pe 4, cu 42 de puncte, la două distanță de Csikszereda. Corvinul, fără drept de promovare, ocupă locul 2, cu 46 de puncte.

Clasament play-off Liga 2

FINAL » Gloria Buzău - Corvinul Hunedoara 2-2

Echipe de start

Gloria Buzău: Greab - Sg. Pîrvulescu, Dandea, Dobrosavlevici, Sălceanu - Prejmerean, Akhmatov - Mih. Rădulescu, Perianu, D. Dumitrașcu - Chică-Roșă (cpt.)
Rezerve: Lăpădat, Al. Fărăgău, R. Crișan, Nadolu, Mat. Tănasă, D. Benzar, Brîncoveanu, Cr. Dumitru, Val. Dumitrache
Antrenor: Andrei Prepeliță

Corvinul: Lefter – Fl. Iacob, Lică, Ant. Manolache, Velisar - Hrezdac, Bradu - Lupu, Al. Neacșa (cpt.), T. Mitran - M. Coman
Rezerve: Blaga, D. Pop, Ad. Nicolae, Hergheligiu, Câmpan, Nic. Pîrvulescu, M. Chindriș, Predică, Y. Răducanu
Antrenor: Florin Maxim

VIDEO GSP Live » Bogdan Apostu, după victoria zdrobitoare a Corvinului în Cupa României: „Scorul este unul neverosimil!”

Gigi Becali îi face o ofertă premium: „Îi dau 500.000 de euro”
FCSB
Serie întreruptă » Simona Radiș și Ancuța Bodnar au fost învinse în calificări la Campionatele Europene de la Szeged
EUROPENE CANOTAJ

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”