FOTBAL  »  LIGA 2  »  LIGA B

FOTO Potop în loc de fiesta » O furtună teribilă a oprit la 0-1 meciul dintre Viitorul şi FC Botoşani

Terenul de la Ovidiu a devenit o imensă baltă, pe care balonul nu mai sărea nici măcar un centimetru +4   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 mai 2012 00:00 / Actualizat marti, 05 iunie 2012 19:05

A doua repriză a partidei se va juca astăzi, de la ora 11:00, în cazul în care va întoarce rezultatul, obţinînd victoria, echipa lui Hagi îşi asigură matematic promovarea în Liga 1.

Pe o ploaie mocănească şi cu aproape o sută de oameni în tribune, "Regele" Hagi a sperat că Viitorul va învinge FC Botoşani şi nu va mai aştepta ultimele două etape pentru sărbătoarea promovării. Un succes contra moldovenilor echivala cu urcarea în Liga 1!

Constănţenii au debutat în forţă şi au continuat să domine şi după ce oaspeţii au marcat, în minutul 13, prin Acsinte, la ceea ce avea să fie singurul atac al acestora. Cerul avea să stăpînească însă cu adevărat partida!

"Centralul" avea apa peste glezne!
Din minutul 35, s-a făcut noapte peste micul stadion din Ovidiu: norii s-au cutremurat şi în cîteva secunde s-a năpustit ploaia torenţială. Furtuna a spulberat dintr-o dată împrejurimile, iar orizontul s-a umplut de fulgere. Fotbaliştii s-au chinuit pînă la pauză, dar vremea avea să se menţină aşa timp de un ceas!

Iar observatorul Constantin Miclea şi arbitrul Ionuţ Neagu au aşteptat pînă la ora 13:00 şi au dat verdictul: meciul se reia azi, din minutul 46. Terenul devenise între timp o baltă uriaşă. Uimit, "centralul" partidei chiar s-a fotografiat pe gazon, cu apa peste glezne, în mijlocul vijeliei, spre a ataşa imaginile la raport!

Ieşiri blocate de pietre şi noroi
Nici la vestiare fobaliştii n-au avut viaţă uşoară: au părăsit arena pe o fereastră, deoarece un şuvoi de pietre şi noroi bloca ieşirea! Hagi însuşi a dispărut din tribuna oficială aproape de finalul primului mitan, iar fiul său, Ianis, şi colegii de la grupa de juniori au fost nevoiţi să înfrunte torentul vijelios, care le ajungea pînă la genunchi, spre a urca în autocar.

70l/mp e cantitatea de precipitaţii înregistrată ieri, timp de o oră, în Ovidiu (Constanţa), circulaţia fiind închisă mai multe ore în jurul localităţii

"N-am întîlnit aşa ceva în viaţa mea. Pe la 12:30, cînd s-a atins apogeul furtunii, suprafaţa de joc arăta ca lacul Ovidiu! Era imposibil să se mai continue meciul" (Constantin Miclea, observator)

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda