FOTBAL  »  LIGA 2  »  LIGA A II-A» UNIREA ALBA IULIA - POLI II 2-2

Piedică

Articol de GSP - Publicat luni, 19 mai 2008 00:00

Unirea a revenit în prelungiri de la 0-2, diminuînd şansele de salvare ale bănăţenilor.

Timişorenii au venit la Alba Iu­lia după toate cele trei puncte, care le-ar fi păstrat intacte spe­ranţele de rămînere în liga se­cundă şi în sezonul următor.

Gazdele au început însă mai bine partida. Mai întîi, cu un şut din 6 metri, Ghiorma l-a luat la ţintă pe Zimmermann (11). Portarul ti­mi­şo­rean a respins în faţă şi reluarea la colţul scurt a lui Găldeanu (22), iar Ză­grean, din cădere, a lovit trans­ver­sala. Pe contraatac, trasorul lui Danci (35) s-a oprit în plasă şi Poli II a intrat la cabine în avan­taj.

La reluare, Poparadu (55) a ma­jorat avantajul oaspeţilor, ali­mentînd speculaţiile privind co­rec­ti­tudinea meciului. Însă, cînd ni­meni nu se mai aştepta, Zăgrean a în­tors rezultatul în prelungiri (90, 94). Mai întîi a profitat de gafa de în­ce­pător a lui Zimmermann şi a îm­pins balonul în plasă de la limita ca­reului mic, închizînd apoi tabela cu un şut din afara careului mare. “Ne-au lipsit şase titulari, dar am cre­zut mereu în şansa noastră. Me­ri­tul este al echipei, care a dat do­va­dă de încredere în pro­priile forţe”, a spus antrenorul Unirii, Aurel Şunda.

Rotariu acuză arbitrajul
Tehnicianul timişorenilor, Iosif Rotariu, a refuzat să participe la con­ferinţa de presă de după joc, ne­mul­ţumit de prestaţia brigăzii de arbitri. “Chemaţi-i pe arbitri la con­ferinţă, să vorbească ei despre acest meci”, a tunat Rotariu. Poli II a terminat jocul în 9 oameni, după ce Popovici şi Latovlevici au fost eliminaţi, ambii pentru cumulul de cartonaşe galbene. Popovici a reuşit “perfomanţa” de a încasa ambele avertismente într-un singur minut, primul pentru henţ, iar apoi a protestat vehement.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Anunță un sponsor nou imediat după FCSB - Petrolul: „Sunt discuții avansate. Vor primi bonus de victorie pentru acest meci!”
Gigi Becali a făcut praf un jucător, apoi s-a răzgândit și a criticat arbitrajul » Ce arată imaginile de la cel mai încins moment al jocului

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”