Articol de Justin Gafiuc, Ionuţ Iordache, Maria Olteanu - Publicat duminica, 16 noiembrie 2025 07:40 / Actualizat duminica, 16 noiembrie 2025 07:41
Bosnia - România 3-1. Alex Chipciu (36 de ani), fundașul stânga al naționalei, a venit extrem de dezamăgit după eșecul cu Bosnia, din penultima etapă a preliminariilor Cupei Mondiale din 2026, neexplicându-și cum a fost posibil ca „tricolorii” să piardă acest meci.
Acesta a adus în discuție și jocul de la București, în care România și-a creat multe ocazii, dar la fel a clacat în fața Bosniei, care, și de această dată, a fost subordonată în prima repriză, dar a întors în partea secundă și a înclinat balanța în favoarea ei.
Având în vedere cele întâmplate, Chipciu a recunoscut că acum singurul gând este la baraj, unde nu este exclus ca România să producă surpriza, chiar dacă va avea un traseu de coșmar.
Concluziile lui Alex Chipciu, după eșecul cu Bosnia
„Am luat gol foarte repede și ne-a destabilizat treaba asta în repriza a doua. Poate pe fondul unei relaxări, dar nu te aștepți să iasă așa și să schimbe meciul o astfel de echipă. Nu pot să îmi dau seama cum am putut să pierdem. Ei au dat gol din toată ocaziile pe care le-au avut. Ăsta este fotbalul, așa cum câștigi în ultimul minut cu Austria, cu Bosnia ai un miliard de ocazii și ei câștigă șase puncte.
Vorbeam și înainte de acest meci că barajul este cel mai important. Acum trebuie să ne gândim clar la baraj și să reparăm greșelile din seara asta. Maniera în care am jucat în prima repriză a fost una foarte foarte bună și am avut o groază de ocazii. După prima repriza puteam să spunem că o să bată România, la cum s-a jucat.
Barajul e cel mai important, nici nu știi cu cine e cel mai bine să joci. Valorile sunt echilibrate, dar acum ne gândim la baraj și să reparăm greșelile din seara asta. Dezavantajul e că joci în deplasare, dar și Italia s-a chinuit cu Moldova. Fotbalul e imprevizibil, cum și în seara asta a fost. E clar că nu trebuie să dezarmăm, am arătat lucruri bune”, a spus după meci Alex Chipciu, la zona mixtă.
România merge la baraj și va juca în deplasare
„Tricolorii” au ratat o șansă uriașă de a intra în cărți pentru locul al doilea și sunt siguri că vor termina pe poziția a treia această grupă, unde Austria și Bosnia vor lupta pentru primul loc.
În acest moment, cele mai probabile adversare pentru România, care vin din urna 1, sunt Italia, Turcia, Ucraina și Polonia. Scenariul nu este unul bătut în cuie, scenariile se pot modifica în ultima rundă a preliminariilor. Șansele sunt însă foarte mici pentru apariția unor surprize. România va juca sigur în deplasare!
Joi, de la ora 14:00, ora României, liveTEXT pe GSP.ro, „tricolorii” lui Lucescu vor cunoaște exact cu cine vor juca la barajul din martie, pentru un bilet la Mondialul nord-american.
Imagini din meciul Bosnia - România 3-1
Clasamentul din grupa României
Soluția de urgență? Un fost mare internațional, pregătit să-i ia locul lui Arne Slot la Liverpool