FOTBAL  »  NATIONALA  »  CRONICĂ ROMÂNIA - RUSIA

Avem ştaif!

Articol de - Publicat joi, 27 martie 2008 00:00

În faţa Rusiei, care a lăsat Anglia acasă, România a demonstrat că poate produce surpriza la Euro 2008

"Tricolorii" au intrat de aseară în febra turneului final din Elveţia şi Austria, chiar dacă pînă la primul meci din grupa morţii de la Euro 2008 mai sînt două luni şi jumătate. Reprezentativa noastră şi-a măsurat forţele pentru şocurile cu Franţa, Italia şi Olanda, cu un adversar de calibru pe care l-am putea reîntîlni în "sferturi" sau în semifinale. Ce frumos ar fi! Să rămînem însă cu picioarele pe pămînt.

Cu excepţia lui Lobonţ, doborît de o gripă rebelă, Piţurcă a trimis pe teren formula de echipă pe care şi-ar dori să o poată alinia şi pe 9 iunie, la Zurich, în partida de debut cu selecţionata Cocoşului Galic. Mai mult, Piţi şi-a dezvăluit şi planurile tactice pentru confruntarea cu Raymond Domenech, renunţînd la sistemul 4-3-3, preferat în preliminarii, pentru clasicul 4-4-2, atît de familiar francezilor.

Ai noştrii au pornit avîntat. Cu Mutu împins sus, lîngă Marica, alimentaţi de o linie mediană laborioasă şi inventivă, România a dominat destul de clar prima repriză. Elocvent în acest sens este raportul ocaziilor, 6-2 în favoarea noastră. Chiar dacă nu s-a mai lipit de gol, Mutu a fost activ şi a dat tonul ofensivei, fiind la originea primelor faze periculoase (3, 5, 19). Marica a demonstrat că la "naţională" este alt om decît la Stuttgart şi a deschis scorul în minutul 45 cu un şut de la distanţă, din întoarcere, de toată frumuseţea. Pînă atunci "tricolorii" au mai ratat oportunităţi bune prin Tamaş (3), Fl. Petre (22) şi Cociş (34).

Ţinuţi la respect de fundaşii noştri, ruşii şi-au trecut în cont doar două ocazii: "capul" lui Adamov peste (12) şi contraatacul lui Aniukov blocat la sacrificiu de debutantul Popa.Distribuit mijlocaş stînga, Chivu s-a descurcat bine. A jucat simplu şi eficient, fără să se complice şi fără să se expună inutil duelurilor nocive pentru umărul său şubred. Cu un Cociş excelent între liniile ruşilor, şi cu un Rădoi perfect şi la închidere la marcaj, "tricolorii" au făcut spectacol în partea secundă, iar Daniel Niculae (60) şi Marius Niculae (75) au pecetluit o victorie categorică, 3-0, care ne face să visăm frumos la nopţile de vară de la Euro 2008. la sacrificiu de debutantul Popa.

Debut pentru Popa
Titularul obişnuit al postului de portar, Bogdan Lobonţ, a fost indisponibil, din cauza unei răceli. În locul său, Victor Piţurcă l-a folosit din primul minut pe Marius Popa, 29 de ani, care a debutat astfel la "naţională", după alte 10 convocări în care nu apucase să evolueze. Aseară, portar de rezervă a fost Răzvan Stanca, cel care apărase marţi seară o repriză în partida Turcia B-România B, 1-1, disputată la Kocaeli.

Fost rapidist ovaţionat în Ghencea
Ca un semn de normalitate, inedit pentru fotbalul românesc, numele lui Daniel Niculae a fost scandat imediat după golul marcat în minutul 60, de cei 10.000 de fani aflaţi în tribunele stadionului Steaua. Pe tot restul partidei, suporterii români au uitat de rivalităţile din campionat şi au susţinut împreună echipa naţională a României. (Costas Mincu)

Marica certat
În finalul primei reprizei, atacantul Ciprian Marica a fost certat de Adi Mutu pe motiv că nu face presing: "Cipriane, fii mai atent, stai peste ei în careu, nu faci deloc presing, aleargă mai mult!". Cîteva minute mai tîrziu, atacantul celor de la VfB Stuttgart a reuşit să deschidă scorul. (Ionuţ Petrişor)

Susţinuţi de mame
Cristian Chivu şi Cosmin Contra au fost susţinuţi din tribune de mamele lor. În timp ce doamna Contra a luat loc la fotolii, doamna Chivu a stat în tribună, însă spre final, din cauza frigului a luat loc la şi ea la fotolii. (Radu Oprişan)

Nicoliţă aplaudat

Datorită faptului că mijlocaşul stelist trece printr-o perioadă mai puţin bună la Steaua, unde este fluierat, aseară acesta a fost aplaudat în momentul în care a intrat în teren. În timp ce Ovidiu Petre a fost subiect de rîs pentru suporterii din tribune, fiind taxat ironic de aceştia cu ocazia oricărei greşeli. (Radu Oprişan)

Moment haios
În minutul 42 al primei reprize, tuşierul Ionel Popa a încercat să semnalizeze un aut în favoarea României, însă, spre amuzamentul publicului, în momentul ridicării fanionului, acesta i-a scăpat din mînă. Asistentul a încercat să-l prindă, dar fără succes, stîrnind zîmbete din tribună. Popa a ridicat fanionul pentru a arăta într-un final autul, nu înainte de a se amuza şi el pe seama situaţiei create.

Stanca în locul lui Lobonţ
Datorită faptului că Bogdan Lobonţ este răcit şi nu a putut fi folosit pentru partida de aseară, portarul echipei Dacia Mioveni, Răzvan Stanca, a fost chemat de urgenţă la echipa naţională. Acesta a apărat o repriză în poarta României "B", care a terminat la egalitate, marţi, la Kocaeli, scor 1-1, cu Turcia "B". (Viorel Tudorache)

Tamaş accidentat
După duelul din minutul nouă cu atacantul rus Roman Adamov, fundaşul lui Auxerre, Gabriel Tamaş, a primit îngrijiri medicale, însă nu a mai putut continua mai mult de 27 de minute. Acesta a acuzat dureri la glezna stîngă şi a cerut să fie schimbat. Imediat după ce a ajuns pe bancă şi-a scos gheata şi a părăsit terenul susţinut fiind de maseor. (Ionuţ Petrişor)

Mutu şi Chivu doar o repriză
Cei doi au fost folosiţi doar 45 de minute, special pentru a fi menajaţi. Cristian Chivu a fost înlocuit în urma problemelor care le acuză la umărul stîng, în ce Mutu vine după o accidentare la genunchiul stîng. Imediat după ce fundaşul lui Inter Milano a părăsit terenul, Cosmin Contra a preluat banderola de căpitan. (Ionuţ Petrişor)

Ameninţare cu bombă în Ghencea
Ieri, la ora 14:25, un bărbat a apelat la 112 de la un telefon public din strada Iacob Andrei nr. 36, din zona cartierului Ferentari şi a anunţat că se află o bombă la stadionul Steaua. Pirotehniştii au căutat presupusa bombă, însă au constatat că a fost vorba doar despre o alarmă falsă. (Viorel Tudorache)

*click pe poză pentru a vedea caseta

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Scene ireale la derby-ul Serbiei! Antrenorul lui Partizan a fost rănit de ultrași, după umilința cu Steaua Roșie » A venit la conferință bandajat, a plâns și și-a dat demisia: „Cui m-am vândut eu?!”

Gigi Becali a dezvăluit meciul la care va reveni pe stadion » Câți bani a strâns pe biletele din Europa League până acum

Bănel Nicoliță a dezvăluit ce salariu are în Liga 4 din România. Primă uriașă primită la semnătură