FOTBAL  »  NATIONALA  »  REACȚIE

Selecționerul nu e fan Mihai Toma: „Nu are viteză extraordinară, dribling, nu-l văd în bandă”

Mihai Toma în FCSB - Feyenoord // FOTO: Cristi Preda (GSP)
Mihai Toma în FCSB - Feyenoord // FOTO: Cristi Preda (GSP)

Articol de - Publicat sambata, 13 decembrie 2025 10:28 / Actualizat sambata, 13 decembrie 2025 10:41

Mihai Toma (18 ani) a fost unul dintre jucătorii decisivi în partida jucată de FCSB cu Feyenoord (4-3). La meciul de joi, tânărul jucător al campioanei a marcat primul său gol în tricoul roș-albastru, ajutându-și echipa echipa să obțină victoria.

Toma nu a intrat până acum în planurile lui Costin Curelea, selecționerul U21. Și nici nu pare să intre prea curând. Curelea a explicat punctele slabe pe care jucătorul campioanei le are.

Costin Curelea: „Toma a avut multe momente slabe”

Mihai Toma, unul dintre favoriții lui Mihai Stoica, a ajutat-o pe FCSB în partida cu Feyenoord, marcând în poarta olandezilor. Cu o prestație solidă și în meciul cu Dinamo, fotbalistul campioanei începe să se contureze ca o variantă pentru naționala U21. Totuși, selecționerul Costin Curelea pare să aibă alte planuri.

Când a fost pus să explice de ce nu a intrat deloc în vederile lui, selecționerul a început să-i enumere slăbiciunile, dând de înțeles că mai degrabă Toma nu e un fotbalist tocmai pe placul lui.

„Toma, pe lângă momentele bune, a avut şi multe momente slabe în acest tur de campionat. Ţin minte că sezonul a început cu Cercel titular, iar Toma nu prea a jucat o perioadă bună de timp. Inclusiv la U19, când a fost convocat, nu se afla în cea mai bună formă. Jucătorii tineri simt presiunea. Să joci la FCSB nu este ușor.

Nu a avut cele mai bune momente, dar acum e în creştere. E pe drumul cel bun, chiar şi la U19 a făcut acum câteva meciuri bune. Eu urmăresc toţi jucătorii, nu contează vârsta, contează valoarea. E un jucător care nu are o viteză extraordinară şi nici un dribling ieşit din comun, de aceea poate fi folosit mai bine în zona centrală. Are un control bun, dar nu e tipul de jucător care elimină adversarul 1 la 1. Eu nu îl văd în bandă, mai degrabă în centru”, a declarat Costin Curelea, pentru orangesport.ro.

  • Următoarea acțiune a naționalei U21 va avea loc în luna martie a anului 2026. În preliminariile Campionatului European din 2027, elevii lui Curelea vor juca împotriva naționalelor din Kosovo și San Marino.

Pentru naționala U19, Toma a jucat 9 meciuri și a marcat 2 goluri, în timp ce la naționala U21 nu a fost convocat.

Citește și:
O mai recunoști? Fostul număr 2 WTA se bucură de noua viață: „Soție de mafiot” » Căsătorită cu fostul fotbalist din Superligă
Tenis
O mai recunoști? Fostul număr 2 WTA se bucură de noua viață: „Soție de mafiot” » Căsătorită cu fostul fotbalist din Superligă
Fabrizio Romano, vestea momentului în fotbal » Cu cine s-a înțeles Zinedine Zidane: „Acord verbal, pot confirma!”
Campionate
Fabrizio Romano, vestea momentului în fotbal » Cu cine s-a înțeles Zinedine Zidane: „Acord verbal, pot confirma!”
Scandal în lumea mondenă cu „mâna dreaptă” a lui Vassaras » Stelian Ogică a mers peste fostul arbitru: „Mi-a recunoscut că Alexandra ori se duce cu el, ori cu mine”
Superliga
Scandal în lumea mondenă cu „mâna dreaptă” a lui Vassaras » Stelian Ogică a mers peste fostul arbitru: „Mi-a recunoscut că Alexandra ori se duce cu el, ori cu mine”
Victor Angelescu, iureș la miezul nopții: „Execrabil! E bătaie de joc!”
Superliga
Victor Angelescu, iureș la miezul nopții: „Execrabil! E bătaie de joc!”
Spiderman - noua fraudă în România prin care rămâi fără bani pe card
Profit.ro
Spiderman - noua fraudă în România prin care rămâi fără bani pe card
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Șeful ANS i-a răspuns sincer lui David Popovici: „Da, e complet adevărat. Știți de ce nu i-am dat banii?” + Atac la Lipă

Fost mare fotbalist al țării, astăzi trăiește ca un om al străzii, în timp ce copiii lui stau în lux! » „Nu te poți uita nepăsător cum piere un astfel de om”


Comentarii (2)
superdaniel72
superdaniel72  •  13 Decembrie 2025, 18:38

Este f. slab, nu l ajuta nimic. Reclama e f, buna si atit...

tavictor1952
tavictor1952  •  13 Decembrie 2025, 12:37

Pustiule esti dintr-o generatie talentata,am mai spus.Prevad ca ve-ti forma o echipa nationala antrenata de un Mutu,D.Munteanu,Bogdan Andone ,N.Sabau care sa se califice la CM 2030..Vremea experimentelor a trecut. Nu esti in stare sa bati Cipru,Bosnia.

Vezi toate comentariile (2)
Comentează