FOTBAL  »  NATIONALA  »  ELVEȚIA - ROMÂNIA 2-2

Reacția lui Dragomir în timpul meciului Elveția - România: „Tâmpitul ăsta scoate toate valorile”

Dumitru Dragomir (77 de ani), fostul președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal, a dezvăluit ce a discutat cu fiul lui, Bogdan, în timpul meciului Elveția - România 2-2.

Articol de - Publicat marti, 20 iunie 2023 18:09 / Actualizat marti, 20 iunie 2023 18:41

Dragomir l-a jignit pe Murat Yakin, selecționerul Elveției, și susține că era sigur că România va egala după ce Mihăilă marcase primul gol în minutul 89. În prelungiri, Vali a reușit „dubla”, lansat în adâncime de Olimpiu Moruțan.

Renunțare surprinzătoare a lui Gică Popescu, după ce l-a „mitraliat” în direct pe selecționer!
PLECARE

Dragomir l-a jignit pe Murat Yakin, selecționerul Elveției

„Dacă îmi spunea cineva să pun 1 leu că îmi dă 1 miliard dacă vom egala, nu făceam acest gest. Stăteam și îl tot sunam pe fiul meu. Îl întrebam dacă îi vine să creadă. După ce am dat primul gol, am zis că mai dăm unul. I-am zis: «Tâmpitul ăsta n.r. - Murat Yakin) tot scoate valorile».

L-a scos pe Shaqiri prin minutul 88-89. Dacă nu era faultul ăla (n.r. - Olaru a fost faultat în prelungiri la mijlocul terenului, în timp ce ar fi scăpat singur spre poarta adversă), câștigam și meciul. Îl acuză toată lumea pe Iordănescu de declarația dată, că suntem pe drumul cel bun.

Să știți că atunci când ești la cald, când ești pierdut și vine o lovitură din asta, oricât de puternic mental ești, deraiezi. Nu trebuie neapărat criticat pentru treaba asta. A zis că suntem pe drumul cel bun, spre prăpastie poate”, a declarat Dumitru Dragomir, potrivit sport.ro.

În repriza a doua, Yakin i-a scos pe Amdouni (autorul golurilor elvețiene), Zakaria, Vargas, Fernandes și Shaqiri. I-a introdus pe Seferovic, Sow, Steffen, Schar și Bislimi.

VIDEO. Dumitru Dragomir: „Panaramă de meci ca ăsta nu am mai văzut”

„Mi-a plăcut tactica foarte mult, întrucât pe Pușcaș l-a lovit o minge «rebelă» în cap. Asta cred că au făcut-o la antrenament. Și golul... așa ceva vezi o dată în viață, iar eu o dată la 70 de ani.

Am trăit s-o văd și pe asta. Panaramă de meci ca ăsta nu am văzut în decursul vieții mele, dar rezultatul este formidabil!”, a declarat Dumitru Dragomir, în direct la GSP Live.

+29 FOTO

Ionel Ganea îi pune la punct pe doi dintre „tricolori”, după egalul cu Elveția: „Îi dădeam mănușile să stea în poartă! Au făcut act de prezență”