FOTBAL  »  NATIONALA  »  EURO U21

Ce pierdere pentru România! A cerut schimbare în repriza a doua

În minutul 64 al meciului Germania U21 - România U21, la scorul de 0-0, Alex Pașcanu (22 de ani, fundaș central) a cerut schimbare.

Articol de GSP - Publicat marti, 30 martie 2021 20:25 / Actualizat marti, 30 martie 2021 21:12

România a fost eliminată de la Euro, după 0-0 cu Germania: cronica + clasamentul, AICI

Stoperul celor de la Ponferradina nu a fost lovit de niciun adversar înainte, ci doar a clacat din cauza efortului depus până acum la European, cel mai probabil resimțind dureri musculare. În locul său, Adrian Mutu l-a introdus în centrul defensivei pe Radu Drăguşin, fundașul lui Juventus, debutant la Euro U21.

Germania U21 - România U21. Alex Pașcanu, salvator în prima repriză:

• În minutul 24, nemții au ieșit excelent din apărare, evitând pressingul României cu mingea la firul ierbii. De la mijlocul terenului, Baku l-a angajat în profunzime pe Klimowicz, care a pătruns printre Haruț și Ciobotariu până în careu. Ajuns față în față cu Vlad, fotbalistul lui Stuttgart a reușit un „lob” de efect, portarul lui FCSB s-a văzut învins, însă în spatele lui a venit excelent Pașcanu, iar acesta a reușit să respingă providențial din apropierea liniei porții;
  • În minutul 42, Pașcanu a intervenit încă o dată decisiv și a deviat în corner șutul lui Berisha care se ducea periculos spre poarta lui Vlad.

Citește mai multe știri despre partida Germania U21 - România U21:

Germania U21 - România U21, comentat de Adrian Florea, Marius Mărgărit și Justin Gafiuc

Salvatorul Pașcanu! Două intervenții decisive pentru stâlpul din defensiva „tricolorilor”

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”