FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA

VIDEO A lucrat cu Hagi în primul mandat la națională și avertizează: „Pentru săracul Ianis e o problemă. Presiunea va fi dublă”

Ianis Hagi
Ianis Hagi

Articol de , - Publicat miercuri, 20 mai 2026 12:07 / Actualizat miercuri, 20 mai 2026 17:25

Gabi Balint, unul dintre apropiații lui Gică Hagi, a vorbit despre începutul celui de-al doilea mandat al „Regelui” ca selecționer.

Cei doi au lucrat împreună în 2001, în primul mandat al lui Gică Hagi la națională, când „tricolorii” au pierdut dramatic barajul cu Slovenia, pentru calificarea la CM 2002. Acum, Balint a vorbit despre ce crede că îl așteaptă pe acesta acum, când se pregătește de primele meciuri cu Georgia (2 iunie, la Tbilisi) și cu Țara Galilor (6 iunie, București).

VIDEO. Cum vede Gabi Balint revenirea lui Gică Hagi pe banca României

„Îi doresc mult succes lui Gică și sper să reușească. Nu e ușor. Sigur va aduce jucători tineri și trebuie să avem răbdare cu el. Trebuie să fim convinși de valoarea pe care o are fotbalul românesc. Sper să reușească.

Are curaj, are experiență, a câștigat campionate cu Farul. Sper să fie bine. Când am fost cu el în Slovenia, am avut mare ghinion. E nevoie și de noroc. Gică e prezent la fiecare meci. Are o bază de date bună, cu multe analize. La selecție nu va fi subiectiv, din câte îl cunosc. Sigur, mereu vor fi discuții, dar am încredere că va face o selecție bună. Și că va reuși cu echipa.

Pentru săracul Ianis e o problemă. Presiunea va fi și mai mare. Ce a fost până acum... De acum se va dubla. Dar Ianis e un jucător bun și a demonstrat-o. Poate fi un jucător de bază. Sper să o facă la fel în continuare. Nu e ușor. Va fi greu pentru Ianis, dar și pentru Gică. La club e mai ușor, dar aici e mai greu. Mai ales că la noi se caută mereu critica. Dar eu zic că Gică o va rezolva. Ca Simeone la Atletico Madrid. Iar Ianis va fi și mai motivat”, a declarat Gabi Balint.

Citește și:
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
David Popovici, după cel mai bun timp al carierei la 50 de metri: „Cu prietenul meu brazilian mă văd mâine, la sută”
Altele
David Popovici, după cel mai bun timp al carierei la 50 de metri: „Cu prietenul meu brazilian mă văd mâine, la sută”
Gigi Becali se simte trădat de Florin Tănase: „Nu mă așteptam la așa ceva! Nici «la mulți ani» nu mi-a zis”
Superliga
Gigi Becali se simte trădat de Florin Tănase: „Nu mă așteptam la așa ceva! Nici «la mulți ani» nu mi-a zis”
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
Handbal
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
Crește vârsta de pensionare în România, pentru femei. Modificările se vor aplica până în 2035
Profit.ro
Crește vârsta de pensionare în România, pentru femei. Modificările se vor aplica până în 2035
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (5)
nicasdfghjklpoiuytre
nicasdfghjklpoiuytre  •  21 Mai 2026, 11:58

De limba română vorbită de domnul Gheorghe vă place don Gavril ?

michael
michael  •  20 Mai 2026, 20:54
Postat de LV0808 pe 20 Mai 2026, 19:13

Degeaba ești motivat , dacă nu poți …… tot o dă seniorul la întors că Ianis se pune în slujba echipei , ca ajută unde trebuie , ca face ce i se spune , ca nu are statut de vedetă ……. Statut de vedetă pt ce ?

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

LV0808
LV0808  •  20 Mai 2026, 19:13

Degeaba ești motivat , dacă nu poți …… tot o dă seniorul la întors că Ianis se pune în slujba echipei , ca ajută unde trebuie , ca face ce i se spune , ca nu are statut de vedetă ……. Statut de vedetă pt ce ?

Vezi toate comentariile (5)
Comentează