FOTBAL  »  NATIONALA  »  CIPRU - ROMÂNIA

VIDEO Ioanițoaia la zi » Directorul GSP, despre un titular-surpriză al României în Cipru: „Lucescu l-a ținut rezervă, acum...”

Ovidiu Ioanițoaia, directorul Gazetei Sporturilor
Ovidiu Ioanițoaia, directorul Gazetei Sporturilor

Articol de - Publicat luni, 08 septembrie 2025 13:16 / Actualizat luni, 08 septembrie 2025 13:33

Ovidiu Ioanițoaia, directorul Gazetei Sporturilor, a analizat România - Canada 0-3 la GSP Live și a prefațat meciul „tricolorilor” cu Cipru de mâine seară, 21:45.

Ioanițoaia la zi. „Să nu așteptăm ultimul tren”

„În mod logic, eșecul cu Canada ar trebui să ne îngrijoreze. Nu pierzi acasă cu 0-3, chiar și un meci amical. Pe de altă parte, hai să o interpretăm ca un duș rece care va trezi echipa națională. Mâine, «tricolorii» sunt obligați să câștige cu Cipru, la Nicosia. Metaforic vorbind, suntem condamnați să câștigăm. Dacă nu luăm nici măcar un punct în Cipru ieșim din lupta pentru calificare.

Clasamentul grupei parcă e o roată dințată, cu diferențe de 3 puncte între naționale. Meciul «tricolorilor» pierdut cu 0-1 în fața Bosniei parcă a atârnat ca o piatră de moară de piciorul naționalei. Dar trebuie să sperăm și să tragem nădejde că jucătorii și Lucescu au învățat ceva din această înfrângere dureroasă în fața Canadei.

Partida cu Cipru e foarte grea, i-am văzut învinși la limită cu Austria, la Linz, după o prestație mai mult decât decentă. S-au bătut de la egal la egal. Sunt de acord cu antrenorul cipriot, Mantzios, care susține că a fost o înfrângere nedreaptă. Au pierdut cu 0-1, cu un gol dintr-un penalty discutabil. În opinia mea, Sielis nu avea cum să-l evite pe Baumgartner. Sunt convins că dacă faza s-ar fi petrecut în careul Austriei, n-ar fi dat niciodată penalty ciprioților”, a punctat Ovidiu Ioanițoaia, la GSP Live.

Să sperăm că meciul intens al Ciprului cu Austria îi va împiedica pe ciprioți să joace la fel de bine împotriva României, mai ales că „tricolorii” au o zi în plus de odihnă. Totuși, totul depinde de noi, să sperăm că naționala va prinde o zi fastă

- Ovidiu Ioanițoaia

Ovidiu Ioanițoaia: „Lucescu nu e adeptul pedepselor. Cred ca îl va titulariza pe Moldovan cu Cipru. Bănuiesc că va juca și Baiaram”

„Mircea Lucescu își pierde foarte greu cumpătul, datorită experienței. Întotdeauna m-a surprins la el încrederea mare pe care o are în jucători. Nu este adeptul pedepselor, iar aici mă gândesc la gafa lui Horațiu Moldovan. Nu sunt convins că va fi alt nume în poarta României în meciul cu Cipru.

Apoi, mai cred că Lucescu l-a ținut rezervă pe Baiaram pentru a-i surprinde pe ciprioți, bănuiesc că acum va juca.

Trebuie să ținem cont că Lucescu are mult mai multă experiență decât noi și știe să judece din interior, el trăiește cu jucătorii. Se gândește întotdeauna cum să-i ajute, nu să-i pedepsească, asta e atitudinea lui de ani de zile. Din acest motiv cred că îl va titulariza din nou pe Moldovan, dar e doar supoziția mea. Cât despre Louis Munteanu, cred că selecționerul l-a chemat pentru a-l impulsiona. Nu are un start convingător de sezon.

E un moment delicat pentru echipa națională. Când pierzi cu 0-3 acasă, nu te duci cu cel mai bun moral la un meci oficial în deplasare. Mai mult, în stilul nostru, am început să căutăm noduri în papură. Am auzit discuții de tipul «De ce stau jucătorii la Larnaca dacă meciul se joacă la Nicosia?!». Așa suntem noi. Uităm că naționala a plecat cu două zile înaintea jocului”, a subliniat Ovidiu Ioanițoaia.

Meciul cu Cipru trebuie câștigat. Dacă, Doamne, ferește!, nu-l câștigăm, lucrurile se complică. Da, rămâne șansa barajului din Liga Națiunilor, unde România a câștigat grupa C. Dar nu e bine să aștepți mereu ultimul tren

- Ovidiu Ioanițoaia

Citește și:
Prea târziu! Naivă în prima repriză, FCSB s-a trezit după pauză, dar n-a putut să o întoarcă pe Fenerbahce. Final de aventură în Europa League
Europa League
Prea târziu! Naivă în prima repriză, FCSB s-a trezit după pauză, dar n-a putut să o întoarcă pe Fenerbahce. Final de aventură în Europa League
Ce se întâmplă cu Charalambous? Aproape de bătaie la vestiare!
Europa League
Ce se întâmplă cu Charalambous? Aproape de bătaie la vestiare!
Toate echipele calificate din grupa Europa League: „roșu” pentru Răzvan Lucescu, PAOK s-a prăbușit!
Europa League
Toate echipele calificate din grupa Europa League: „roșu” pentru Răzvan Lucescu, PAOK s-a prăbușit!
Benzema s-a enervat, după ce a văzut noua ofertă: s-a retras din echipă și REFUZĂ să mai joace!
Campionate
Benzema s-a enervat, după ce a văzut noua ofertă: s-a retras din echipă și REFUZĂ să mai joace!
FOTO Brand de mare succes în comunism revine pe piață
Profit.ro
FOTO Brand de mare succes în comunism revine pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Decizie ȘOC: Ana Maria Bărbosu a rămas fără medalia olimpică de la Paris! Informația care ZGUDUIE sportul românesc

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (4)
tomcat777
tomcat777  •  08 Septembrie 2025, 20:41

Total gresit ! Daca nu batem in Cipru (si nu vad cum, la ce joc au), adio calificare, nici locul 2 nu-l mai prindem

Muffin
Muffin  •  08 Septembrie 2025, 14:27

"Pe de altă parte, hai să o interpretăm ca un duș rece care va trezi echipa națională." - aproape toate meciurile din ultimii 2 ani au fost dusuri reci. Rezultatul? Nationala e mai adormita ca niciodata.

BAGGIOROBERTO
BAGGIOROBERTO  •  08 Septembrie 2025, 14:07

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Vezi toate comentariile (4)
Comentează