GSP SPECIAL  »  DIVERSE  »  REMEMBER

Articol de GSP - Publicat miercuri, 28 noiembrie 2018 10:46

Vremea friguroasă și ninsoarea abundentă din București aduc aminte, inevitabil, de câteva meciuri istorice din fotbalul românesc desfășurate în condiții meteo potrivnice.

Mai jos sunt 5 momente de neuitat din paginile de istorie ale fotbalului românesc

1. În martie 1986, Steaua mergea în Finlanda pentru a se califica în dauna lui Kuusysi în semifinalele Cupei Campionilor Europeni. La capătul unui meci disputat pe un teren îngheţat, elevii lui Emerich Ienei au obţinut biletele pentru penultimul act graţie golului marcat pe final de Victor Piţurcă.

2. Pe 3 decembrie 1986, Dinamo și Steaua, două echipe cu adevărat puternice la acea vreme, se înfruntau în "Ștefan cel Mare", pe o zăpadă cumplită, în derby-ul fotbalului românesc. S-a încheiat 0-0, dar partida a rămas în istorie din alte motive.

La pauză, dinamoviștii antrenați de Mircea Lucescu și-au schimbat tricourile albe cu unele albastre pentru a fi vizibili pe teren! "Câinii" au împrumutat tricourile celor de la Victoria București, care era echipa Securității.

Mircea Rednic, în dreapta, purtând echipament albastru / FOTO: Arhivă GSP

3. În decembrie 1995, Steaua şi Juventus au remizat alb în Ghencea. Alb ca şi zăpada de pe gazon, care le-a pus reale probleme fotbaliştilor celor două echipe. Era ultima etapă a grupelor Ligii Campionilor, iar cele două formaţii nu mai aveau un motiv pentru a lupta pentru victorie. Vezi aici video!

4. În martie 2005, Steaua evolua în optimile de finală ale Cupei UEFA contra lui Villarreal după calificarea memorabilă în faţa celor de la Valencia.

Cu puţin timp înaintea orei de start a jocului, când jucătorii celor două echipe se aflau la încălzire, o ninsoare nemiloasă s-a abătut asupra Bucureştiului, iar în câteva zeci de minute gazonul a fost acoperit de zăpadă. Meciul a fost amânat cu o săptămînă, atunci când diferenţa de temperatură a fost una de aproape 20 de grade.

5. În decembrie 2009, FCSB a jucat în Ghencea, pe zăpadă, chiar contra lui Twente. În faţa a doar 400 de spectatori, steliştii au deschis scorul prin Kapetanos, însă olandezii au egalat cu noroc pînă la pauză. Gazonul a fost impregnat de zăpadă, iar fotbaliştii au avut probleme cu echilibrul.

ms 8144zapada stadion steaua tribune goale

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!