INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  COPA AMERICA

VIDEO + FOTO Brazilia - Argentina, finala Copei America! Naționala lui Messi, calificare dramatică împotriva Columbiei

Argentina e în finala Copei America // FOTO: Imago

Articol de GSP - Publicat miercuri, 07 iulie 2021 08:04 / Actualizat miercuri, 07 iulie 2021 09:33

Argentina s-a calificat în finala Copei America, după ce a trecut la penalty-uri de Columbia (1-1 după timpul regulmantar, 4-2 la penalty-uri).

Argentina și Brazilia, cele mai importante echipe din America de Sud, se vor înfrunta în finala Copei America. Meciul se va juca la Rio De Janeiro, pe 11 iulie, de la ora 03:00 (ora României).

Argentina, calificare la penalty-uri contra Columbiei

Naționala lui Messi a avut un meci mai greu în semifinale decât Brazilia (1-0 cu Peru), și a avut nevoie de penalty-uri pentru a trece de Columbia.

Meciul a început în forță, iar Argentina a deschis scorul în minutul 7. Messi s-a demarcat excelent în careu și i-a pasat lui Lautaro Martinez, care a șutat din prima, de la 11 metri, marcând cu un șut la colțul lung.

+13 FOTO

După gol, Columbia a forțat și a ratat trei ocazii mari, prin Cuadrado, Barrios și Mina.

În repriza a doua, Columbia a egalat. În minutul 61, Luis Diaz a marcat cu un șut din unghi, la colțul lung. Până la final, Argentina a ratat șansa victoriei după ce Messi a trimis mingea în bară.

La penalty-uri, portarul Emiliano Martinez a fost eroul Argentinei. A apărat trei penalty-uri (Sanchez. Mina și Cardona) și, deși De Paul a ratat, Argentina a obținut calificare în finală.

Știu ce a spus Neymar (n.r- că vrea Argentina în finală). Este finala pe care o așteptam cu toții. Ne-am îndeplini obiectivul, de a juca toate meciurile. Acum vom încerca să câștigăm finala. Emiliano este fenomenal! Avem un portar foarte bun
- Leo Messi

VIDEO Rezumatul meciului Argentina - Columbia

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Faza turneului » Ce a pățit Bonucci pe Wembley după ce Italia s-a calificat în finala EURO

Victor Pițurcă a criticat decizia luată de Luis Enrique: „În locul lui, nu făceam așa! S-a văzut tot turneul asta”

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!