INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  RUSIA

Bokila şi Grozav au debutat pentru Terek în înfrîngerea cu Zenit, 0-2 » Fostul golgeter al Petrolului i-a impresionat pe ruşi

Articol de - Publicat sambata, 14 septembrie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 14 septembrie 2013 22:26

Meciul dintre Zenit St. Petersburg şi Terek Groznîi s-a jucat în cadrul etapei a 8-a din prima ligă rusă.

Cei de la Zenit au preluat conducerea în teren încă din primele minute. Arshavin a primit o pasă excelentă de la Kerzhakov şi a trimis puţin pe lîngă poartă cu un şut din marginea careului (15). Cîteva minute mai tîrziu, acelaşi Arshavin a păstruns în careu după o acţiune personală, a scos mingea în lateral printre doi fundaşi de la Terek , iar balonul s-a aşezat perfect pentru Kerzhakov, care a deschis scorul cu un şut în forţă (21).

Plecat pe uşa din dos de la Arsenal, Arshavin pare să-şi găsească locul la Zenit, echipa care l-a trimis pe atacant în fotbalul mare. Senzaţia de la Euro 2008 ne-a amintit cu numeroase artificii tehnice şi demarcări surprinzătoare de ce a fost atît de curtat după acel european. Duo-ul Arshavin - Kerzhakov a fost letal pentru apărarea celor de la Terek.

Kerzhakov şi Arshavin au continuat să deseneze frumos în jocul celor de la Zenit, iar fazele periculoase la poarta lui Godzyur n-au întîrziat să apară. Witsel a şutat în blocaj (28), Kerzhakov a şutat în bară dintr-o lovitură liberă (34), şutul puternic al fundaşului Smolnikov a fost respins de Godzyur (40).

Cei de la Terek au încercat să se apropie de poarta lui Lodygin, dar acţiunile lor se opreau întotdeauna în marginea careului, unde aştepta izolat, unicul vîrf, Almeida. Portughezul n-a avut deloc lipici la balon, fiind deposedat sau faultat de cîte ori a primit mingea. Primul şut la poartă al cecenilor a venit în minutul 31, cînd Mauricio a trimis mingea peste buturile apărate de Lodygin. Urcările centralului Ojala şi dribling-urile încercate de Oleg Ivanov n-au răsunat deloc către poarta Zenitului.

Kerzhakov a fost dirijorul şi la golul doi al celor de la Zenit, centrînd superb din întoarcere o minge pe care Danny a trimis-o în poartă, cu o lovitură de cap, care l-a lăsat fără replică pe Godyzur (42). Cei de la Terek au reacţionat repede şi au ratat o mare ocazie în primul minut de prelungiri prin Almeida.

Jeremy Bokila l-a înlocuit pe Mauricio în minutul 65. În minutul 71, Bokila şi-a trecut în cont şi prima ocazie pentru Terek, dar şutul său a fost prins de Lodygin.

Asaltul lui Terek la poarta lui Zenit a continuat, mingea şutată de Adilson fiind scoasă cu greu de Lodygin (73). Fostul atacant al Petrolului a recuperat un balon de la un adversar şi a tras la poartă fără să se gîndescă (76). Jeremy a confirmat spusele antrenorului Yuri Krasnozhan care l-a descris ca fiind "un atacant incisiv", iar cei de la sovsport.ru au catalogat jocul lui Bokila drept "uimitor".

În minutul 76 şi Gicu Grozav şi-a făcut debutul în tricoul celor de la Terek.

Victoria a revenit celor de la Zenit, care s-au impus cu 2-0, iar cei de la Terek ajung la 6 meciuri fără victorie în deplasare.

Jucătorii folosiţi de cele două echipe:

Zenit: Lodygin - Anyukov, Neto, Hubocan, Smolnikov - Arshavin, Shirokov ( Shatov 46), Witsel, Fayzulin (A. Tymoshchuk 85), Danny (Bystrov 75) - Kerzhakov

Terek: Godzyur - Utsiev, Ferreira, Ojala, Kudryashov - Adilson, Kanu - Ivanov, Mauricio (Bokila 65), Zengue (Grozav 76) - Almeida (Lebedenko 83)

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda