INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

foto Ce meci! Chelsea și Manchester City, demonstrație de fotbal într-un thriller cu 8 goluri în Premier League

Articol de - Publicat duminica, 12 noiembrie 2023 20:34 / Actualizat duminica, 12 noiembrie 2023 20:42

Chelsea și Manchester City au remizat, scor 4-4, într-un meci absolut fabulos din etapa #12 din Premier League.

Etapa din Premier League s-a terminat cu cel mai frumos meci al rundei. Chelsea și City au făcut un spectacol adevărat pe Stamford Bridge, cu multe goluri și faze de poartă, pe o ploaie londoneză torențială.

Chelsea - Manchester City/ foto Imago Images
+2 FOTO

Chelsea și Manchester City, fotbal nebun în Premier League

După un început în care s-au analizat reciproc, cele două echipe au turat motoarele în minutul 25. Haaland a obținut un penalty discutabil, după ce a fost ușor ținut de Cucurella în careu. Faza a fost analizată de VAR, s-a decis că a fost 11 metri, iar Erling a transformat și a deschis scorul. Avantajul a ținut însă doar 4 minute.

Thiago Silva s-a desprins de apărătorii adverși în stilul lui John Terry și a marcat cu capul la colțul lung, după un corner. Sterling a întors rezultatul din fața porții goale, după o centrare perfectă din flancul drept. Dar Chelsea nu a intrat cu avantaj la pauză. Din corner a marcat și Akanji, stoperul lui City, care s-a desprins tocmai de Thiago Silva.

Renegații lui Chelsea au încurcat-o pe City

Show-ul a continuat și în repriza a doua, când Haaland a marcat la două minute de la reluare jocului. A fost un gol ciudat, marcat din alunecare. A lovit mingea cu fundul, aceasta i-a rămas în spate și a intrat în poartă după ce Haaland trecuse și el de linia porții. Golul a fost analizat la VAR pentru un posibil henț al lui Erling. A fost aproape să fie lovit de minge în cot.

Chelsea a plecat iar în umărire și a fost aproape să dea gol, prin Palmer. Tânărul adus chiar de la City a driblat doi adversar, însă a tras modest și a fost blocat de Ederson. Golul a venit în cele din urmă din piciorul lui Jackson, care marcase un hattrick etapa trecută, la 4-1 cu Tottenham

Atacantul a punctat din fața porții, după o respingere în față a lui Ederson. Dramatismul a atins cele mai înalte cote pe final, după minutul 80. Rodri a avut noroc, a dus scorul la 4-3 cu un șut deviat de Thiago Silva și City părea că se duce spre victorie. Ruben Dias și Palmer nu au fost de acord.

Primul s-a dus kamikaze într-o alunecare în propriul careu și l-a faultat pe Broja, iar Palmer a transformat fără emoții penatly-ul și s-a răzbunat pe fost echipă.

Clasament Premier League

FINAL. Chelsea - Manchester City 4-4

+2 FOTO

Chelsea - Manchester City, echipe de start:

Chelsea (4-2-3-1): Chelsea: Sanchez - James, Disasi, T. Silva, Cucurella - Caicedo, E. Fernandez - Palmer, Gallagher, Sterling - Jackson
Antrenor: Mauricio Pochettino

Manchester City (4-2-3-1): Ederson - Walker, Disasi, Akanji, Gvardiol - Rodri, B. Silva - Foden, Alvarez, Doku - Halland
Antrenor: Pep Guardiola

Stadion: Stamford Bridge (Londra)
Arbitru: Anthony Taylor (Anglia)

Cutremurător! Fotbalistul prăbușit pe teren renunțase la defibrilatorul cardiac în urmă cu un an: „Doar Dumnezeu îmi va spune când să mă opresc”

Drăguș a sosit astăzi în România: „Dacă mă aștept să fiu titular la națională?”

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!