INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - SPORTING GIJON 3-1

Articol de - Publicat sambata, 20 martie 2010 00:00

Într-un meci transmis în direct de Digisport, de la ora 21:00, Real Madrid a fost ţinută în şah în prima repriză de Gijon, 0-0 la pauză, după o repriză în care elevii lui Pellegrini şi-au exersat şuturile în afara cadrului porţii, nu mai puţin de 8, oaspeţii neavînd nici o ocazie clară de gol.

Surpriză însă în repriza secundă, Sporting Gijon reuşind să deschidă scorul în minutul 53, prin Barral, după o pasă excelentă cu exteriorul a lui Camacho.

Madrilenii par însă treziţi de reuşita oaspeţilor şi se aruncă în atac,
unde Cristiano Ronaldo face minuni, fiind la originea reuşitelor lui Van der Vaart (55) şi Xabi Alonso (57). La primul gol, nouarul Realului a şutat, iar portarul Pablo a respins pînă la Van der Vaart, care a reluat în plasă, iar la golul al doilea, mijlocaşul basc a înscris după ce mingea fusese trimisă cu capul spre poartă de Cristiano.

O acţiune personală de toată frumuseţea aduce golul trei şi îl face pe Higuain să ajungă la cota 20 în Primera Division, argentinianul înscriind cu un şut de la marginea careului, în minutul 68.

Real are un avantaj de 3 puncte în clasament
faţă de locul 2, pînă mîine, cînd Barcelona joacă la Real Zaragoza, de la ora 22:00, în direct pe Digisport.

Real Madrid - Sporting Gijon 3-1 (0-0)

REAL MADRID: Casillas - Arbeloa, Ramos, Garay, Marcelo - Xabi Alonso, Lass (Guti 46), Granero, (Gago 69) Van der Vaart (Raúl 73) - Cristiano Ronaldo, Higuaín

SPORTING: Juan Pablo - Lora, Gregory, Botía, Canella - Rivera, Camacho, Morán (Carmelo 70), Diego Castro, De las Cuevas (Kike Mateo 70) - Barral (Bilic 74)

Au marcat: Van der Vaart (54), Xabi Alonso (57), Higuaín (68) / Barral (53)

Vezi mai jos o galerie foto de la partidă, via realmadrid.com!

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda