INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  EUROPA LEAGUE

Istvan Kovács, în dificultate în prima repriză la San Sebastian + A anulat golul lui AS Roma doar după intervenția VAR!

Istvan Kovács, în dificultate în prima repriză la San Sebastian + A anulat golul Romei doar după intervenția VAR (foto: Guliver/Getty Images)

Articol de - Publicat vineri, 17 martie 2023 12:22 / Actualizat vineri, 17 martie 2023 12:48

Arbitrul român Istvan Kovács a avut un meci dur, fragmentat și cu multe proteste până la pauză. Gazzetta dello Sport i-a dat nota 5,5, reproșându-i gestiunea cartonașelor.

István Kovács n-a avut parte deloc un meci simplu la San Sebastian, unde AS Roma a remizat (0-0) și a trecut de Sociedad. Mai ales în prima repriză arbitrul român a trebuit să facă față deselor fragmentări ale jocului, cu destule faulturi, durități și proteste de ambele părți, acordând patru cartonașe galbene în teren și unul pe banca tehnică a oaspeților.

„Porumboiu mi-a înjurat copilul și soția!” » Acuzații frontale ale fostului jucător de la FC Vaslui: „Pagube de ordinul sutelor de mii de euro”
GSP LIVE

L-a lovit intenționat?!

La Gazzetta dello Sport i-a acordat centralului din Carei nota 5,5 pentru prestație, asistenții săi, Vasile Marinescu și Mihai Artene primind 6. "Partidă cu mulți nervi, pe care Kovács a condus-o cu ceva suferință până la pauză. În particular, în minutul 23, l-a iertat de un «galben» pe Diego Rico pentru o intrare din spate la Dybala. Spaniolul a fost apoi avertizat la o intervenție periculoasă (cu umărul) și intenționată spre fața lui Karsdorp. Olandezul, cu nasul sângerând, a trebuit să fie schimbat!".

Au existat însă comentatori ce au reclamat un cartonaș roșu, dar nici VAR nu a intervenit peste decizia arbitrului.

„Roșu” pentru Real Sociedad în meciul cu AS Roma

Asistentul video l-a scos însă din impas pe Kovács la finele mitanului întâi, când i-a semnalat un henț la golul lui Smalling, ce marcase cu cotul din apropierea porții fără ca centralul să sesiseze. Kovács a mai avut un moment aprins în final, în care l-a eliminat pe Carlos Fernandez (al doilea avertisment), pentru o altercație cu Smalling.

Corriere dello Sport (nota 5) este mai aspru cu românul și îi impută o fază petrecută în prima repriză în careul bascilor. "Le Normand l-a ținut pe Dybala, însă nu s-a fluierat nimic, o fază la care team-managerul Cardini a văzut «galben»".

VIDEO Mesajul clar al unui arbitru FIFA: „Chiar dacă sunt foarte buni, Hațegan și Kovacs nu ajungeau în Elite fără Kyros Vassaras”

Știm sfertfinalistele din Europa League » Arsenal, eliminată după loviturile de departajare!
OPTIMI
Șeful arbitrilor de la UEFA a vorbit despre arbitrajul românesc: „Cred că rezultatele sunt evidente”
ARBITRAJ

Reporterii GSP au surprins scenele tensionate de la porțile arenei Wembley » Ce s-a întâmplat la câteva minute după finala UCL

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring