INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LAZIO - AS ROMA

FOTO Lazio a sărbătorit în stil mare victoria cu AS Roma: Ștefan Radu, în centrul euforiei

Lazio a învins-o pe AS Roma, scor 1-0, în primul episod al „Derby della Capitale” din anul 2023. +14   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 19 martie 2023 22:04 / Actualizat duminica, 19 martie 2023 22:05

Derby-ul dintre Lazio și Roma are o miză în plus în actualul sezon, în bătălia pentru top 4 din Serie A. Încrâncenarea s-a simțit din primele secvențe și atins apogeul în minutul 32, când Roger Ibanez a fost eliminat pentru al doilea cartonaș galben.

Lazio, victorie în derby-ul cu Roma

Trupa lui Sarri a profitat și a marcat în minutul 65, prin Zaccagni. A fost suficient pentru obținerea celor trei puncte și pentru a căpăta un avans de 4 lungimi în cursa pentru calificarea în Liga Campionilor.

Prelungirile partidei au mai adus un moment tensionat, un conflict soldat cu câte o eliminare din fiecare tabăra, Marusic de la gazde și Cristante de la oaspeți.

+10 FOTO

A urmat o petrecere pe cinste pe Olimpico. Chiar dacă nu jucat, Ștefan Radu s-a numărat printre protagoniști.

Clasamentul actualizat din Serie A

FINAL » Lazio - AS Roma 1-0

Lazio - AS Roma, echipele de start

Lazio: Provedel - Marusic, Casale, Romagnoli, Hysaj - Milinkovic, Cataldi, L. Alberto - Pedro, F. Anderson, Zaccagni
Antrenor: Maurizio Sarri

AS Roma: Rui Patricio - Mancini, Smalling, Ibañez - Zalewski, Cristante, Wijnaldum, Spinazzola - Dybala, Pellegrini - Belotti
Antrenor: Jose Mourinho

Stadion: Olimpico, Roma
Arbitru: Davide Massa

Programul și rezultatele rundei cu numărul 27 din Serie A

VIDEO Marius Șumudică e categoric: „Mă retrag! M-am plictisit! Nu-mi trebuie bani”. S-a hotărât ce va face: „Să se pregătească, sunt mai slobod la gură”

VIDEO Marco Reus scrie istorie în tricoul lui Dortmund! Borussia, victorie fără drept de apel cu Koln

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga