INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LAZIO - MILAN

Lazio se răzbună și o scoate pe Milan din Cupă! Maurizio Sarri: „Mă bucur pentru băieți, sâmbătă s-au simțit umiliți”

Zaccagni înscrie, cu capul, golul victoriei lui Lazio în fața Milanului / Foto: Imago
Zaccagni înscrie, cu capul, golul victoriei lui Lazio în fața Milanului / Foto: Imago

Articol de - Publicat vineri, 05 decembrie 2025 09:07 / Actualizat vineri, 05 decembrie 2025 09:09

Lazio și-a adjudecat „optimea” cu Milan (1-0), din Cupa Italiei, și s-a calificat în „sferturile” competiției.

Nu mai departe decât sâmbăta trecută, Lazio pierduse pe San Siro, în fața Milanului, cu 1-0, într-un meci încheiat cu scandal, urmarea unui penalty reclamat de oaspeți și neacordat. Joi seară, în „optimile” Cupei, romanii au avut ocazia să-și ia revanșa în „optimile” Cupei și n-au ratat-o!

Controversă la cornerul în urma căruia s-a marcat

Nici meciul de pe Olimpico n-a fost lipsit de controverse. „Milan a protestat la cornerul care a dus la gol și se pare că are dreptate. Ultimul care a atins balonul a fost Estupinian, nu Romagnoli”, scrie Gazzetta dello Sport, dându-i astfel apă la moară lui Pierluigi Collina, șeful arbitrilor FIFA, care cere ca la Mondialul 2026 să fie analizate de VAR inclusiv fazele care duc la acordarea cornerelor din care se marchează.

Pe „Olimpico”, în urma acelei lovituri de colț, Zaccagni a punctat pentru 1-0 (min. 80). Scor final! Lazio merge în „sferturi”, în vreme ce Milan, finalista trecutei ediții a competiției, rămâne să se concentreze asupra campionatului.

Maurizio Sarri: „Acestea sunt situații pe care le savurez, fiindcă ne chinuim din iunie și iulie”

La final, antrenorul lazialilor, Maurizio Sarri, nu mai putea de bucurie: „Acestea sunt situații pe care le savurez, fiindcă ne chinuim din iunie și iulie, cu atâtea accidentări. Ne-am bucurat că peste 40.000 de oameni au venit pe Olimpico și au aclamat frenetic. M-am bucurat pentru ei și pentru băieți.

Sâmbătă, i-am văzut triști și umiliți. Un meci eliminatoriu împotriva Milanului este întotdeauna ceva important. Nici măcar nu avem timp să ne bucurăm pentru că avem un meci greu în față duminică, cu Bologna”.

Massimiliano Allegri: „Ar trebui să fim supărați, dar nu deprimați”

Omologul Massimiliano Allegri, la rându-i, a căutat să minimalizeze cât de cât șocul. „Lazio a câștigat un meci în care a avut mai multe dificultăți decât sâmbătă. A fost un meci pe muchie, iar cine a marcat primul a câștigat.

Am avut o șansă și nu am marcat, apoi nu ne-am apărat bine la corner. Este dezamăgitor să fim eliminați pentru că eram hotărâți să câștigăm trofeul, dar acum trebuie să lăsăm totul deoparte și să ne concentrăm pe Torino.

Trebuie să privim înainte. Sunt Torino și Sassuolo înainte de Supercupa Italiei din Arabia Saudită”, a punctat antrenorul Milanului de ce e important ca jucătorii lui „să fie supărați, da, dar nu deprimați”.

Citește și:
Gigi Becali, dialog tensionat cu Radu Naum, după Slobozia - FCSB: „Dacă vreți să vorbim pe tonul ăsta, vorbim până la capăt” » Ce l-a deranjat
Superliga
Gigi Becali, dialog tensionat cu Radu Naum, după Slobozia - FCSB: „Dacă vreți să vorbim pe tonul ăsta, vorbim până la capăt” » Ce l-a deranjat
Vedeta de la Antena 1 a „aprins” internetul: „Dacă nu aleargă precum Cisotti, lasă-l”
Superliga
Vedeta de la Antena 1 a „aprins” internetul: „Dacă nu aleargă precum Cisotti, lasă-l”
De ce nu a fost Octavian Popescu în lotul FCSB-ului în deplasarea cu Unirea Slobozia
Superliga
De ce nu a fost Octavian Popescu în lotul FCSB-ului în deplasarea cu Unirea Slobozia
Dinamo și-a prezentat al patrulea rând de echipamente: „Păstrează legătura cu trecutul glorios al clubului”
Superliga
Dinamo și-a prezentat al patrulea rând de echipamente: „Păstrează legătura cu trecutul glorios al clubului”
TABEL Cele mai fiabile mașini: Ford - cel mai bun rezultat din ultimii 15 ani. Toyota revine pe primul loc
Profit.ro
TABEL Cele mai fiabile mașini: Ford - cel mai bun rezultat din ultimii 15 ani. Toyota revine pe primul loc
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Florin Prunea „l-a tocat” pe antrenorul din Superliga: „Alo, ia vezi-ți tu puțin de treaba ta”

Tun financiar dat de Florin Tănase: „20 de milioane de euro, a vândut aproape tot”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează