INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  INTER MIAMI

REZUMAT VIDEO Messi a rescris istoria! Ce a reușit în 33 de minute din Inter Miami - New York Red Bulls: prima dată în carieră și record MLS

Lionel Messi și Luis Suarez, foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 05 mai 2024 10:25 / Actualizat duminica, 05 mai 2024 10:26

Lionel Messi (36 de ani) se simte extraordinar la Inter Miami și face un sezon de vis. Starul argentinian a mai bifat un record în ultima partidă de campionat pe care echipa sa a câștigat-o categoric, scor 6-2, în fața celor de la New York Red Bulls.

Messi a înscris un gol și a oferit 5 pase decisive, toate într-o singură repriză, în 33 de minute! New York Red Bulls a condus la pauză, scor 1-0, grație reușitei semnate de Dante Vanzeir (26 de ani), dar Messi și-a început recitalul în repriza a doua.

Dinamo e condamnată la retrogradare! Nici victoria cu UTA nu îi asigură barajul » Toate CALCULELE: de ce rezultate indirecte au nevoie „câinii”
U Cluj - Dinamo 3-3

VIDEO. Lionel Messi, primul jucător din istoria MLS care are o asemenea performanță

Fostul star al Barcelonei a oferit primul assist în minutul 48, la un gol marcat de Matias Rojas (28 de ani). Ulterior, a înscris golul 2 pentru echipa sa și a mai oferit alte 4 pase decisive, totul în 33 de minute!

A fost primul meci din toată cariera lui Messi în care acesta a contribuit la atât de multe goluri. În plus, americanii notează faptul că Lionel Messi este primul jucător din istoria MLS care are asemenea cifre într-un singur meci.

În meciul în care Messi a avut aceste realizări, fostul său coleg de la Barcelona, Luis Suarez (37 de ani), a realizat hattrick-ul într-un interval de 12 minute. Toate reușitele au venit din pasa lui Lionel Messi.

De altfel, cei doi sunt primii doi golgheteri din MLS, cu câte 10 goluri fiecare. Diferența este făcută de assist-uri, acolo unde Leo are 13, iar uruguayanul 5.

Inter Miami este pe primul loc în Conferința de Est, cu 24 de puncte după 12 meciuri disputate, cu 3 mai mult față de Cincinatti, ocupanta locului 2, care are un meci mai puțin disputat. Pentru Inter Miami urmează duelul din deplasare cu CF Montreal.

Fanii lui Dinamo s-au săturat! I-au băgat pe jucători în ședință după 3-3 cu U Cluj: „Cine mai rămâne dacă retrogradăm?”
DINAMO - U CLUJ 3-3
„Cine răspunde și când?” » 5 întrebări frontale pentru conducere, Kopic și suporteri, după seara care o trimite pe Dinamo cu un picior în Liga 2