INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIVERPOOL - WOLVES 2-0

Jurgen Klopp îi spune ADIO lui Liverpool cu o victorie » Momente emoționante pe Anfield

Jurgen Klopp, foto: Imago Images +14   FOTO
Jurgen Klopp, foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 19 mai 2024 19:58 / Actualizat duminica, 19 mai 2024 20:04

Liverpool a învins-o pe Wolves, scor 2-0, în ultima etapă din Premier League. A fost ultimul meci al lui Jurgen Klopp pe banca „cormoranilor”, care și-au luat la revedere de la tehnicianul care le-a adus satisfacție în ultimele sezoane.

Spectacolul din teren a trecut în plan secund. La începutul meciului, toate camerele s-au concentrat pe Jurgen Klopp, cel care a izbucnit în lacrimi după ce a văzut cum tot stadionul i-a scandat numele. Suporterii au pregătit o scenografie emoționantă, cu numele lui, la despărțirea de german.

Jurgen Klopp, la ultimul meci pe banca lui Liverpool

Fanii lui Liverpool, scenografie impresionantă pentru Jurgen Klopp, foto. Getty Images
Jurgen Klopp, la ultimul meci pe Anfield, foto: Imago Images
+28 FOTO

În teren, Wolves a rămas în inferioritate numerică în minutul 28. Nelson Semedo a primit cartonașul roșu după o intrare dură. Arbitrul Chris Kavanagh nu a ezitat, iar cu ajutorul VAR l-a eliminat pe fostul jucător al Barcelonei. 6 minute mai târziu, Liverpool a deschis scorul. Harvey Elliott a trimis o centrare superbă în careu, iar Alexis Mac Allister a interceptat balonul și a trimis în poarta lui Jose Sa.

Gazdele au forțat și înscrierea celui de-al doilea gol. Endo a ratat o șansă importantă în minutul 40, pentru ca la faza următoare Jarell Quansah să ajungă la o minge liberă în interiorul careului i să-l învingă pe portarul oaspeților. Repriza a doua a fost la discreția lui Liverpool, Salah și Elliott s-au întrecut în ocazii, însă tabela a rămas neschimbată..

Jose Sa, portarul lui Wolves, a avut câteva intervenții remarcabile pe parcursul actului secund. S-a terminat 2-0 pentru Liverpool, care s-a despărțit de Jurgen Klopp cu o victorie, cu un întreg stadion care i-a scandat numele pentru performanțele pe care le-a obținut pe Anfield.

Liverpool - Wolves, ultimul meci al lui Jurgen Klopp, foto: Imago Images
Liverpool - Wolves, ultimul meci al lui Jurgen Klopp, foto: Getty Images
+10 FOTO

Cu Klopp antrenor, Liverpool a câștigat Liga Campionilor în 2019 și campionatul în 2020, după o pauză de 30 de ani. Germanul a stat 9 sezoane pe banca lui Liverpool și nu va fi uitat prea curând. „Cormoranii” au încheiat sezonul 2023-2024 pe locul 3 în Premier League, cu 82 de puncte și vor evolua în grupele UEFA Champions League în sezonul viitor.

Arne Slot va fi, cel mai probabil, noul antrenor al „cormoranilor” și va avea misiunea de a continua munca începută de managerul german. Rămâne de văzut care va fi destinul lui Liverpool după plecarea lui Klopp.

FINAL » Liverpool - Wolves 2-0

Mohamed Salah joacă meciul 250 pentru Liverpool

Mohamed Salah ajunge la meciul 250 pentru Liverpool, foto: X

UPDATE 17:15 » Jurgen Klopp și jucătorii lui Liverpool au ajuns la stadion pentru ultimul meci al sezonului

UPDATE 17:00 » Atmosferă fabuloasă la Liverpool. Autocarul „cormoranilor”, așteptat de mii de fani, care își iau la revedere de la Jurgen Klopp

UPDATE 16:30 » Liverpool va purta echipamentul din sezonul viitor în premieră la meciul cu Wolves

Liverpool - Wolves, echipe de start:

Liverpool (4-3-3): Alisson - Alexander-Arnold, Quansah, Van Dijk, Robertson - Elliott, Endo, Mac Allister - Salah, Gakpo, Diaz
Rezerve: Kelleher, Bradley, Diogo Jota, J. Gomez, Gravenberch, Jones, I. Konate, Nunez, Szoboszlai
Antrenor: Jurgen Klopp

Wolves (3-5-2): Jose Sa - S. Bueno, Kilman, Toti - Ait-Nouri, Bellegarde, Lemina, Semedo, Joao Gomes - Cunha, Hwang
Rezerve: Bentley, Bueno, Chirewa, Doherty, Doyle, Fraser, E. Gonzalez, P. Neto, B. Traore
Antrenor: Gary O'Neil

VIDEO. Liverpool îi spune adio lui Jurgen Klopp

Manchester City e campioana Angliei pentru a patra oară la rând! Pep Guardiola a confiscat Premier League
PREMIER LEAGUE
Jurgen Klopp, anunț-șoc în ultimul interviu pe banca lui Liverpool: „Mă voi întoarce!”
ANGLIA

Isterie în Turcia, la prezentarea lui Mourinho la Fenerbahce! » Lusitanul a venit pe mare și a vorbit în fața a 45.000 de oameni: „Voi mă iubiți înainte de victorii”
Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!