INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BRISTOL CITY - MANCHESTER CITY 0-3

VIDEO Manchester City, calificare en fanfare în „sferturile” de finală din Cupa Angliei

Campioana Angliei, Manchester City, s-a impus, marți seară, scor 3-0, pe terenul celor de la Bristol City, formație care ocupă poziția a 13-a în liga a doua engleză, într-un meci din faza „optimilor” de finală din Cupa Angliei. Foto: Imago

Articol de - Publicat miercuri, 01 martie 2023 07:14 / Actualizat miercuri, 01 martie 2023 10:28

Trupa lui Pep Guardiola început în forță partida și a bifat prima ocazie de a marca încă din primul minut. Mijlocașul defensiv Kalvin Phillips a șutat de la marginea careului în bara transversală a porții apărate de Max O'Leary.

Phil Foden a deschis scorul pentru Manchester City

Doar 6 minute mai târziu, „cetățenii” au deschis scorul prin Phil Foden. Kevin de Bruyne l-a lansat pe Riyad Mahrez în banda dreaptă, algerianul a centrat în fața porții, iar Phil Foden a reluat din 6 metri în vinclul stâng al porții.

Același Kevin de Bruyne a ratat o oportunitate de a marca câteva minute mai târziu. Mijlocașul belgian a șutat peste poartă din 8 metri. Manchester City a dus scorul la 2-0 în minutul 74, prin Phil Foden. Julian Alvarez i-a pus acestuia mingea pe tavă, iar englezul nu a iertat și a trimis un șut plasat, la colțul lung, din 12 metri, ajutat și de o deviere a unui stoper al gazdelor.

Kevin de Bruyne a stabilit scorul final al meciului în minutul 81. Belgianul a primit o pasă de la Jack Grealish și l-a învins pe goalkeeper-ul lui Bristol City cu un șut plasat, la colțul lung, de la peste 25 de metri.

S-a terminat 3-0 pentru Manchester City, care a devenit a patra formație calificată în „sferturile” de finală din Cupa Angliei. Mai jos, rezultatele înregistrate în Cupa Angliei marți seară.

• Stoke City - Brighton 0-1
  • Leicester City - Blackburn Rovers 1-2
  • Fulham - Leeds United 2-0
  • Bristol City - Manchester City 0-3

Astăzi se mai joacă alte 4 partide din „sferturile” de finlă din Cupa Angliei.

• Southampton - Grimsby
  • Burnley - Fleetwood
  • Manchester United - West Ham United
  • Sheffield United - Tottenham Hotspur

Reporterii GSP au surprins scenele tensionate de la porțile arenei Wembley » Ce s-a întâmplat la câteva minute după finala UCL

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring