INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  COPA DEL REY

Duel-șoc în sferturile de finală din Copa del Rey: Real Madrid - Atletico! Cu cine joacă Barcelona

Real Madrid - Atletico e „blockbuster-ul” din sferturile Copa del Rey / Sursă foto / Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat vineri, 20 ianuarie 2023 15:04 / Actualizat vineri, 20 ianuarie 2023 15:10

Tragerea la sorți pentru stabilirea sferturilor de finală din Copa del Rey a avut loc vineri și a adus un derby pe cinste. Rivalele Real și Atletico Madrid se vor înfrunta în cea mai așteptată partidă a acestei faze.

Calificată in-extremis în sferturi, după ce a întors meciul cu Villarreal de la 0-2, Realului i-a ieșit în cale un adversar mult mai complicat, chiar rivala din oraș, Atletico. „Los Blancos” vor juca meciul pe teren propriu.

În schimb, Barcelona se poate declara norocoasă. A evitat un adversar complicat, și, pe deasupra, va evolua pe teren propriu. Adversara catalanilor e Real Sociedad.

Toate partidele se vor desfășura în perioada 24-26 ianuarie 2023, orele de disputare urmând să fie anunțate ulterior. Finala va avea loc pe 6 mai, pe „Estadio de La Cartuja” din Sevilla, o arenă cu o capacitate de 60.000 de locuri.

Turbulențe la Real Madrid » Ancelotti s-a luat de Rodrygo! Ce l-a deranjat pe antrenor
VILLARREAL - REAL MADRID 2-3

Tabloul sferturilor de finală din Copa del Rey

• Real Madrid - Atletico Madrid
  • Osasuna - FC Sevilla
  • Valencia - Athletic Bilbao
  • Barcelona - Real Sociedad

VIDEO Cele mai tari faze din meciul Ceuta - Barcelona 0-5, victoria categorică a catalanilor din „optimi”

Pep Guardiola, un car de nervi după victoria obținută de Manchester City în campionat: „Ne lipsește pasiunea. Asta se aplică și în cazul fanilor noștri”

Mutare de ultimă oră! Florentino Perez a anunțat cine semnează cu Real Madrid, imediat după finala Champions League

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring