INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Realul tremură: verdict dur pus de medici în cazul lui Vinicius Junior

Șeptarul lui Real Madrid s-a accidentat în meciul cu Celta // foto: Imago Images

Articol de - Publicat luni, 28 august 2023 18:52 / Actualizat luni, 28 august 2023 18:57

Accidentat în cel mai recent meci jucat de Real Madrid, 1-0 cu Celta Vigo, Vinicius Junior (23 de ani) a primit astăzi diagnosticul: brazilianul a suferit o leziune la bicepsul femural al piciorului drept.

Real Madrid a început sezonul cu un atac subțire, compus din numai 4 fotbaliști, și a primit o lovitură serioasă: cel mai important jucător ofensiv, brazilianul Vinicius Junior, s-a accidentat la coapsă dreaptă, la mușchiul biceps femural, și va lipsi în jur de 6 săptămâni!

I-ar fi oferit lui Pițurcă 500.000 de euro să preia echipa: „«Du-te, bă, cu banii tăi de aici! Am fost vultur toată viața, o să fiu cioară că vrei tu?»”
PROPUNERE

Verdictul pus de medici în cazul lui Vinicius Junior

Vinicius s-a accidentat după doar 10 minute în meciul dintre Celta Vigo și Real Madrid. A sprintat în banda stângă, depășind doi adversari, moment în care a simțit durere la coapsă.

Medicii l-au bandajat și brazilianul a încercat să continue partida, însă nu a putut.

Cu Vinicius pe tușă aproximativ o lună și jumătate, Real Madrid rămâne în 3 oameni de atac: extremele Rodrygo și Brahim Diaz, plus atacantul Joselu. La nevoie poate fi utilizat în banda dreaptă și Federico Valverde, mijlocaș la origine.

Real Madrid a început sezonul perfect, 3 victorii în 3 etape, toate în deplasare, dar va avea viață grea în perioada următoare. Vinicius va rata, printre altele, meciuri cu Atletico Madrid și Real Sociedad. Ar putea reveni pe 22 octombrie, la deplasarea cu Sevilla.

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Românul care a impresionat la Alaves îi dă un sfat lui Ianis Hagi și e sigur: „Va fi titular”

City a pus 60 de milioane pe masă: Guardiola vrea un nou mijlocaș din Premier League

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!