INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA AFRICII

Dat afară după eliminarea de la Cupa Africii » N-au tolerat evoluțiile slabe

Selecționerul naționalei Egiptului a fost demis, foto: Imago Images

Articol de - Publicat luni, 05 februarie 2024 07:58 / Actualizat luni, 05 februarie 2024 09:44

Cupa Africii pe Națiuni se apropie de faza finală. Nigeria - Africa de Sud și Coasta de Fildeș - DR Congo sunt semifinalele competiției. Partidele vor avea loc pe 7 februarie.

Egipt era una dintre naționalele cu pretenții înainte de acest turneu final, dar parcursul naționalei a lăsat de dorit. Fără starul Mohamed Salah (31 de ani), accidentat în partida Egipt - Ghana din grupe, „faraonii” au fost eliminați de DR Congo în optimi, după loviturile de departajare.

Dan Șucu a luat decizia finală și a comunicat-o deja în club: „Pregătiți-le contractele!”
Rapid

Selecționerul Rui Vitoria, demis de la naționala Egiptului

Rui Vitoria (53 de ani), selecționerul Egiptului, a fost demis după parcursul dezamăgitor de la Cupa Africii pe Națiuni. Federația Egipteană de Fotbal a făcut anunțul la o săptămână după eliminarea echipei din competiție.

În urma unei discuții la nivel administrativ, s-a decis să ne despărțim de antrenorul portughez Rui Vitoria și staff-ul său tehnic. Le mulțumim pentru toată munca depusă”, a anunțat naționala din Egipt, conform ESPN.

Federația a mai precizat faptul că Mohamed Youssef (53 de ani), fost jucător important la națională, va fi selecționerul interimar al echipei până în momentul în care va fi găsit un înlocuitor.

Analizăm CV-urile antrenorilor străini, iar acestea vor fi prezentate la următoarea întâlnire. Va fi ales un director tehnic străin și se va reface tot staff-ul tehnic”, se mai precizează în comunicat.

Rui Vitoria, selecționerul Egiptului, a fost demis, foto: Twitter

Egipt a jucat finala Cupei Africii pe Națiuni în 2022, dar parcursul de anul acesta a fost mult sub așteptări. Nu a reușit să câștige niciun meci la această ediție, după ce a obținut trei remize în faza grupelor.

O remiză a obținut și cu DR Congo în optimi, dar „faraonii” au fost eliminați după executarea loviturilor de departajare.

Selecționerul Rui Vitoria a avut un singur eșec pe banca naționalei din Egipt în cei aproape 2 ani de mandat. Contractul său cu egiptenii expira în 2026.

Algeria, Tunisia, Ghana și Gambia se numără printre naționalele care au renunțat la selecționerii lor după parcursul de la Cupa Africii pe Națiuni.

Real Madrid - Atletico Madrid, derby cu final dramatic pe „Bernabeu”. Clasamentul în La Liga
REAL MADRID - ATLETICO MADRID
E oficial, aici începe Campionatul Modial din 2026! » Arena mitică unde a fost scrisă istoria fotbalului
CAMPIONAT MONDIAL

„Lampard” Popescu, primul plecat de la FCSB? » Până să vină oferta lui Becali, a bătut deja palma cu alt club din Superligă: „Suntem încântați, e un campion”

L-a disperat pe Hagi: „Ne despărțim, nu se mai poate! La câți bani îi dăm, trebuia să fie star”