INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  STUTTGART - BAYERN 1-2

Mari emoții pentru Bayern » Aproape să fie egalată în prelungiri de Sttutgart + cum arată clasamentul în Bundesliga

Stuttgart - Bayern Munchen. Foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 04 martie 2023 21:26 / Actualizat sambata, 04 martie 2023 21:30

Bayern Munchen a câștigat în deplasare cu Sttutgart, scor 2-1, în etapa #24 din Bundesliga.

Bayern a avut emoții pe terenul lui Sttutgart. Bavarezii au început tare și au avut prima ocazie în minutul 13, când șutul lui Musiala a fost blocat în ultimul moment de un fundaș advers. De Ligt a deschis scorul cu 6 minute înainte de pauză.

Florin Răducioiu a răbufnit în direct: „Să le fie rușine! Ei au distrus tot!”
HERMANNSTADT

Stoperul a șutat de la distanță și l-a prins nepregătit pe portarul lui Stuttgart, care a atins mingea, dar nu a putu evita golul. După pauză, Bayern a marcat din nou. A fost rândul atacantului Choupo Moting să înscrie, din postură de 1 la 1 cu portarul advers. Bayern a trăit periculos pe final, după ce scăzut ritmul.

Sttutgart a marcat prin Perea, care l-a învins pe Sommer cu o lovitură de cap. În prelungiri, Coulibaly a fost aproape de 2-2. A trimis milimetric pe lângă poartă cu capul, Sommer fiind învins.

Clasamentul din Bundesliga

Bayern a revenit pe primul loc în Bundesliga, la egalitate de puncte cu Dortmund, dar cu golaveraj mai bun.

FINAL. Stuttgart - Bayern Munchen 1-2

Stuttgart - Bayern Munchen » Echipele de start

Stuttgart: Bredlow - Anton, Mavropanos, Zagadou, Ito - Endo, Karazor, Haraguchi - Gil Dias, Silas, Fuhrich
Antrenor: Bruno Labbadia

Bayern Munchen: Sommer - Stanisic, Upamecano, de Ligt, Davies - Kimmich, Leon Goretzka - Musiala, Muller, Coman - Choupo-Moting
Antrenor: Julian Nagelsmann

Arbitru: Christian Dingert
Stadion: Mercedes-Benz Arena

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Borussia Dortmund e noul lider din Bundesliga! Victorie dramatică împotriva lui Leipzig

Napoli - Lazio 0-1 » Supergolul lui Vecino răpune liderul din Serie A! Prima înfrângere acasă pentru Napoli în acest sezon

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga