INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  TOTTENHAM - ARSENAL 2-3

Arsenal câștigă cu mari emoții derby-ul Londrei, deși la pauză a avut 3-0 pe tabelă!

Kai Havertz înscrie pentru 0-3 în Tottenham - Arsenal / Foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 28 aprilie 2024 16:01 / Actualizat duminica, 28 aprilie 2024 18:15

Tottenham - Arsenal s-a încheiat 2-3, iar „tunarii” se detașează la 4 puncte în fruntea clasamentului. Rivala Manchester City are două meciuri restante. Elevii lui Arteta au condus cu 3-0 la pauză, dar, în partea secundă, i-au readus în joc pe amfitrioni, urmare a gafelor comise de Raya, respectiv Rice. La Spurs, Radu Drăgușin a fost rezervă.

Arsenal pune presiune pe Manchester City. După 2-0 cu Wolverhampton și 5-0 cu Chelsea, echipa lui Mikel Arteta n-a lăsat să-i scape cele trei puncte nici în derby-ul cu Tottenham (3-2). Și-o obligă pe campioana en titre să câștige în deplasarea cu Nottingham Forest.

Fără Radu Drăgușin, aflat pe bancă, Tottenham n-a rezistat în fața liderului decât un sfert de oră. Mai precis, până la autogolul lui Hojbjerg (15). După care, oaspeții au dat dovadă de-o eficacitate criminală.

„Tunarii” cu golurile, Spurs, cu ghinionul

Havertz l-a servit impecabil pe Saka, internaționalul englez l-a depășit pe Davies și l-a „executat” pe Vicario: 0-2 (27). Iar când toată lumea se pregătea de pauză, Havertz a schimbat din nou tabela în dreptul „tunarilor”: 0-3 (38).

Spurs? Amfitrionii au înscris și ei. Van de Ven, în minutul 23, însă reușita i-a fost anulată după analiza VAR. Ofsaid! Kulusevski a solicitat apoi un penalty (30), dar n-a primit satisfacție.

David Raya, gafa zilei

După reluare, show-ul a continuat. Tomiyasu și Saka, de partea oaspeților, Romero, pentru Tottenham, au irosit marile ocazii ale debutului reprizei secunde. Până-n minutul 64! Parcă decis să aducă un pic de echilibru pe tabelă, portarul „tunarilor”, David Raya, i-a pasat lui Romero la 16 metri. Iar coechipierul lui Drăgușin n-a avut de făcut decât să expedieze balonul în plasă: 1-3.

Declan Rice îi face și el un cadou lui Tottenham

Și de parcă nu era de ajuns o asemenea gafă, Declan Rice a provocat un penalty în minutul 85: șut în Ben Davies, în tentativa de a degaja balonul din careu. „Centralul” Michael Oliver n-a acordat inițial cuvenita lovitură de la 11 metri, dar a fost întors de VAR și Son n-a greșit de la punctul cu var (87): 2-3. Scor final.

Clasamentul din Premier League: Arsenal e prima, Manchester City vine din urmă cu două meciuri restante

FINAL » Tottenham - Arsenal 2-3

Tottenham - Arsenal, echipe de start:

Tottenham (4-2-3-1): Vicario - Davies, Romero, van de Ven, Porro - Bentancur, Hojbjerg - Kulusevski, Maddison, Werner - Son
Rezerve: Austin, Bissouma, Drăgușin, Emerson Royal, Gil, Johnson, Lo Celso, Richarlison, Sarr
Antrenor: Ange Postecoglou

Arsenal (4-3-3): Raya - Gabriel, Saliba, Tomiyasu, White - Odegaard, Partey, Rice - Havertz, Saka, Trossard
Rezerve: Ramsdale, Jesus, Jorginho, Kiwior, Martinelli, Nketiah, Smith Rowe, F. Vieira, Zinchenko
Antrenor: Mikel Arteta

Teamă de calvar » Decizia luată de Florinel Coman, chiar după ce FCSB a cucerit titlul
FCSB
Gigi Becali a anunțat de ce depinde primul transfer după câștigarea titlului: „Vine din iunie cu condiția asta”