EXCLUSIV Cristi Borcea pariază pe o mare surpriză în finala Mondialului: „Câștigă azi și va lua și trofeul”

Cristi Borcea este de părere că Anglia poate fi noua campioană mondială
Cristi Borcea este de părere că Anglia poate fi noua campioană mondială

Articol de - Publicat miercuri, 15 iulie 2026 16:49 / Actualizat miercuri, 15 iulie 2026 17:30

Fostul șef al dinamoviștilor, Cristi Borcea, 56 de ani, este de părere că Anglia va deveni noua campioană a lumii, fiind singura capabilă să doboare și Argentina (la noapte, ora 22:00, a doua semifinală), și Spania (duminică, ora 22:00, New Jersey)

Spania a eliminat Franța, scor 2-0, și și-a făcut drum spre marea finală de duminică seară de la New Jersey. Diseară, de la ora 22:00, este Argentina - Anglia, un alt duel extraordinar al fotbalului titanilor.

Poate fi ultimul Mondial al lui Leo Messi, 39 de ani, cel ce a condus naționala "pumelor" la triumful suprem din 2022.

Cristi Borcea, uluit de Spania în fața Franței: „Nu i-a dat mingea!". Care sunt fotbaliștii lui preferați de la Mondial

Cristi Borcea, 56 de ani, fostul șef al lui Dinamo București, a urmărit foarte multe meciuri la TV de la Mondialul american, inclusiv cel de aseară dintre Spania și Franța. A recunoscut că prestația ibericilor l-a luat pe nepregătite.

„M-a surprins doar diferența foarte mare între Spania și Franța. Nu mă așteptam să fie o diferență atât de mare. Franța e genul de aliniază trei echipe. Ori spaniolii nu le-au dat mingea, au arestat-o.

+5 FOTO

Eu am mai mulți fotbaliști preferați. Mbappe mi se pare cel mai bun din lume, dar Haaland m-a impresionat. Și Kane este foarte bun, de Messi nu mai zic. Trebuie să recunoaștem că la aproape 40 de ani s-a prezentat extraordinar.

Ți-am zis înainte de Norvegia - Brazilia că se va califica Norvegia! O națională foarte bună, o surpriză foarte plăcută. Cred că dintre toți ăia mari de pe vremuri, (Diego Armando) Maradona era din altă galaxie. Și-ar fi fost și acum cel mai bun.

Eu l-am văzut în 1990 la Campionatul Mondial din Italia, live, ceva extraordinar. Îmi povestea Dario Bonetti (n.red fostul antrenor al lui Dinamo) că atunci când juca el la Juve, împreună cu Scirea (n.red Gaetano Scirea, fostul mare fotbalist italian), iar Diego era la Napoli, se duceau doi după el și-l luau din careul adversarilor.

Eu sunt fan Maradona, de aceea îmi doresc ca și (Leo) Messi să câștige tot", a declarat Cristi Borcea într-o intervenție pentru Gazeta Sporturilor.

Cristi Borcea mizează pe Anglia viitoare campioană mondială: „E singura din lume ce poate învinge Spania. Argentina n-ar putea"

„Eu cred că Anglia se va impune. Și-n semifinala cu Argentina, și în finala mare cu Spania! Așa zic eu. Anglia e singura care poate învinge Spania la ora asta. Este o echipă compactă și totală, pe toate posturile. Nu degeaba fotbalul englez e atât de sus.

Cine va juca împotriva Spaniei, dacă poate - iar pe Argentina n-o văd să poată! -, trebuie să-i ia pe iberici de la portari, cu presing. Altfel, te-a nenorocit", a comentat Borcea.

Messi poate avea o șansă enormă, dacă ia titlul mondial, va fi Dumnezeu. Cred că este ultimul Mondial al lui! Pe Messi îl poți compara doar cu Maradona, cu nimeni altcineva. Eu sunt fan Real Madrid, mi-a plăcut mult Ronaldo, dar e depășit de mulți ani. A fost frâna Portugaliei
Cristi Borcea

1966este anul în care Anglia a câștigat Campionatul Mondial, pe teren propriu

Citește și:
Tragedie! Fotbalistul a murit pe loc, după ce a fost lovit de fulger
Campionate
Tragedie! Fotbalistul a murit pe loc, după ce a fost lovit de fulger
Cum a ajuns să arate stadionul fostei campioane a României, pe care au jucat mari echipe ale Europei » Dinamo și FCSB au jucat „acasă” aici!
Special
Cum a ajuns să arate stadionul fostei campioane a României, pe care au jucat mari echipe ale Europei » Dinamo și FCSB au jucat „acasă” aici!
Noul atacant al Rapidului a ajuns la București! Pancu e încântat: „Foarte bun, o să vezi!”
Superliga
Noul atacant al Rapidului a ajuns la București! Pancu e încântat: „Foarte bun, o să vezi!”
Viitoarea mireasă a fotbalistului de la FCSB a dat o fugă la Paris: „Cele mai frumoase rochii! Și am băut Pornstar Martini”
Superliga
Viitoarea mireasă a fotbalistului de la FCSB a dat o fugă la Paris: „Cele mai frumoase rochii! Și am băut Pornstar Martini”
Schimbarea cărții de identitate. Până când mai puteți folosi buletinul vechi
Profit.ro
Schimbarea cărții de identitate. Până când mai puteți folosi buletinul vechi
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Omul din umbră din echipa „Zeiței de la Montreal”: „Nota 10? Meritul Nadiei 80%. Eu – 1%!” + De ce nu vorbește Comăneci despre barbariile lui Karolyi

Dinamo își schimbă din nou sigla!


Comentarii (13)
io.s_ge
io.s_ge  •  16 Iulie 2026, 22:17

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Van_Basten9_
Van_Basten9_  •  16 Iulie 2026, 15:38

Cristiiiiiiiii, bai, Cristiiiiiiiiiii! Ti-a iesit, tata!

xsandum
xsandum  •  15 Iulie 2026, 19:39

Borcea!? Ai devenit GURU?! Ai mai avut! Lasati-ne sa ne pregatim de CL! Remember?? Asta facând abstractie ca, da, mie mi-er placea sa ia Anglia!

Vezi toate comentariile (13)
Comentează